Yemen hükümeti Husilerin yerinden edilenlerin barındığı kamplara yönelik saldırılarını kınadı

İran destekli terörist Husi milislerin Marib şehrinde yerlerinden edilmiş kişilerin barındığı kampları sistematik olarak hedef almaya devam etmesini kınadı.

Yemen hükümeti Husilerin yerinden edilenlerin barındığı kamplara yönelik saldırılarını kınadı

Yemen hükümeti, ateşkese ulaşmak ve insani acıları hafifletmek için yapılan uluslararası çabalara rağmen, İran destekli terörist Husi milislerin Marib şehrinde yerlerinden edilmiş kişilerin barındığı kampları sistematik olarak hedef almaya devam etmesini kınadı.

 

Yemen resmi haber ajansı SABA’ya göre Dışişleri ve Göçmen İşleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

 

“Yemen hükümeti, Husi milislerin yerlerinden edilenlerin barındığı kampları hedef alması konusunda uyardı. Bunlardan sonuncusu, Marib’deki üç kampın milis tarafından 37’den fazla top ve füze ile vurulmasıydı. Saldırı, çocuk ve kadınlar da dahil çok sayıda kişinin ölümüne, 576 kişinin ise barınaksız kalmasına neden oldu. Bu da, insani durumu daha da kötüleştirerek, yeni yerinden edilme dalgalarına yol açtı ve sivillerin çektiği acıyı şiddetlendirdi.”

 

Yemen hükümetinin, Husi milislerin Yemen’de barışı sağlama çabalarını baltalayan saldırılarını kınadığı bildirilen açıklamada, “Hükümet, uluslararası toplumu milislerin ihlallerini kınamaya, siviller ile yerlerinden edilmişlere yönelik saldırı ve ihlallerini durdurmak için baskı yapmaya çağırıyor” denildi.