UNICEF, Rakka, Tabka ve Deyrizor’daki ders müfredatlarını onayladı

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eğitim ve Öğretim Komitesi ülkenin kuzeyinde, kontrolü altındaki bölgelerde, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nunki (UNICEF) de dahil üç ders müfredatının onaylandığını duyurdu.

UNICEF, Rakka, Tabka ve Deyrizor’daki ders müfredatlarını onayladı

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eğitim ve Öğretim Komitesi ülkenin kuzeyinde, kontrolü altındaki bölgelerde, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nunki (UNICEF) de dahil üç ders müfredatının onaylandığını duyurdu. Bunların Özerk Yönetim’in özel müfredatı arasında bölüşüldüğü kaydedildi.

 

Cezire, Fırat okulları ve yerinden edilmiş Suriyelilerin kaldığı kampların yanı sıra Halep kırsalındaki Şehba kampları ile bölgedeki Afrinliler de bu müfredata göre eğitim görüyor. Suriye rejimine ait ders müfredatı, Münbiç şehri, kırsalı ve komşu Arime kasabasındaki eğitim komplekslerinde ve okullarda okutulacak.

 

UNICEF, Washington liderliğindeki Uluslararası Koalisyon güçleri tarafından desteklenen Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) kontrolündeki Tabka, Rakka ve Deyrizor’un doğu kırsalındaki şehir ve kasabalarda kendi hazırladığı müfredatın öğretilmesini kabul etti. UNICEF’in bu adımı, söz konusu bölgelerdeki halkın Özerk Yönetim’in hazırladığı ders müfredatının okutulmasını kabul etmemesinin ardından geldi.

 

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Eğitim Öğretim Komitesi Eş Başkanı Receb El Muşrif, Şarku’l Avsat’a verdiği demeçte yeni eğitim-öğretim yılının başlamasıyla birlikte komitenin yetkisi altındaki bölgelerde anaokulundan 12’inci sınıfa kadar tüm öğrencilere üç müfredat uygulanacağı bilgisini verdi. Muşrif “Özerk Yönetim bölgelerindeki okullara ve eğitim birimlerine yaklaşık 4 milyon kitap dağıttık. UNICEF müfredatını içeren kitaplar  ise henüz elimize ulaşmadı. Halen örgütün sorumluluğunda olan yarım milyon nüshaya ihtiyacımız var” dedi.

 

Muşrif açıklamasının devamında UNICEF yetkililerinin bunları bu eğitim-öğretim yılının başında dağıtacağına dair söz verdiğini ve okul personeli ile öğretmenlerin uluslararası örgütün müfredatını öğrenmek için mesleki eğitim kursları aldığını kaydetti. UNICEF’in dersleri ‘kriz müfredatı’ olarak biliniyor. Söz konusu müfredat Matematik, Fen, Arapça ve İngilizce olmak üzere sadece dört ders ile sınırlı ve Suriye Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi kitapların içeriğinden de farklı. Muşrif, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan ‘olağanüstü’ tedbirlerle eş zamanlı olarak okullara ve eğitim kurumlarına giden öğrenci sayısının ilk gün 825 binin üzerinde olduğunu aktardı.

 

Recep el-Muşrif, bu yıl Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi’nin kendi müfredatını yürürlükten kaldırarak Suriye hükümetinin müfredatını kabul ettiğine ilişkin medya kuruluşlarında ve sosyal medya platformlarında dolaşan haberlerde doğruluk payı olmadığını vurguladığı açıklamasında “Dün bu haberlerin asılsız olduğuna ve bunun Eğitim Öğretim Komitesi’nden ya da Özerk Yönetim’den  çıkmadığına ilişkin bir genelge yayınladık” ifadesini kullandı.

 

Deyrizor’un doğu kırsalında, SDG kontrolü altındakişehirlerde ve ilçelerde son zamanlarda protestolar patlak verdi. Gösterilerde Özerk Yönetim’e ait ders müfredatının bu bölgelerdeki okullarda uygulanmasına karşı çıkıldı. Ayrıca tüm Suriyeliler için ortak ve onaylanmış bir müfredat oluşturuluncaya kadar UNICEF’in müfredatının benimsenmesi ve eğitim sürecinin askeri ve siyasi çatışmalardan arındırılması talep edildi.

 

Rejim güçlerinin Suriye’nin birçok yerinden çekilmesi, Kürtlerin Fırat’ın doğusunda özerk bir yönetim kurmasına ve Arapça ve Süryanicenin yanı sıra Kürtçe müfredatın da askeri güçlere bağlı tüm okullarda ve eğitim kurumlarında okutulmasına fırsat verdi. Böylece Özerk Yönetim’in kontrolü altındaki bölgelerde bulunan tüm sınıflarda rejime ait müfredatın okutulması engellendi. Özerk Yönetim, ilkokullar ve ortaokullar için yeni bir müfredat oluşturdu. Ayrıca bu yıl 13’üncü sınıfa kadarki eğitim ve öğretimi kapsayan bir lise müfredatı ekledi.

 

Haseke Eğitim Müdürü İlham Cebrail Saruhan basın mensuplarına yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:

 

“SDG 2 bin 106 devlet okulu ve eğitim kurumunu hakimiyeti altına aldıktan sonra rejimin kontrolündeki bölgelerde bulunan 180 devlet okuluna bu yıl 125 bin öğrenci kaydoldu. SDG’nin Kovid-19’un yayılmasına yönelik endişelerin sürdüğü bir dönemde okulları kapatması, sınırlı sayıdaki okullarda büyük bir kalabalığın oluşmasına yol açıyor.”

 

Haseke Eğitim Müdürlüğü İstatistik Dairesi Başkanı Dehham el-Ali sosyal medyada yayınlanan basın açıklamasında “SDG bu yıl Kamışlı kentinde ve kendisine bağlı nüfus merkezlerinde 31 liseden 19’unu kontrol altına aldı” dedi.

 

Suriye rejimi, SDG’nin kontrolü altındaki alanlarda, Haseke ve Kamışlı kentlerinde ‘iki güvenlik bölgesini’ elinde bulunduruyor. Haseke şehrinde 143 lise var. Şu an bu okullardan 118’i Özerk Yönetim’in, 25’i de Suriye rejiminin kontrolü altında.

 

Özerk Yönetim’e bağlı Cezire Bölgesi Eğitim ve Öğretim Komitesi Başkanı Muhammed Salih Abdu, Haseke’de rejime bağlı Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin ve medya organlarının aktardıklarının asılsız olduğunu vurguladığı açıklamasında “Geçen yıl 11’inci sınıf öğrencileri Özerk Yönetim’in müfredatı ile başarılı olarak 12’inci sınıfa geçti. Böylece hükümetin kitaplarını ve müfredatını okuyan öğrenci kalmadı” ifadelerini kullandı. Abdu, Özerk Yönetim’e bağlı okullardaki tüm öğrencilerin yönetimin müfredatına ve 2020-2021 eğitim yılı için onaylanan eğitim planına göre eğitim gördüğünü kaydetti.

 

Cezire Bölgesi Eğitim ve Öğretim Komitesi, lise 3’üncü sınıfı yeni eğitim-öğretim yılına dahil etti. 3’üncü sınıf öğrencilerinin yönetimin okullarına giderek müfredatlarını aldı. Söz konusu öğrencilerin sayısal ve sözel alanlardaki geleceklerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Abdu “Sadece Cezire bölgesi değil aynı zamanda Afrin’den, ülkenin kuzeyinden ve doğusundan bütün öğrencileri kabul edecek yönetime bağlı Rojava Üniversitemiz var” dedi.

 

Kürt yetkili açıklamalarının sonunda lise 3’ün müfredatının oluşturulmasında ve hazırlanmasında Kuzey-Doğu Suriye’de izlenen önceki yöntemlerin esas alındığını ve bunların kaçırılan eğitim dönemlerini tamamlayıcı nitelikte olduğunu söyledi. Yetkili “Böylece öğrenciler, okullarımızdaki üç akademik aşamayı (ilkokul, ortaokul ve lise) bitirip sahip olduğumuz üniversite aşamasında öğrenim görmeye hazır hale gelmiş olacak” dedi.