TSK Kazımi ziyaretinin ardından Kuzey Irak’ta PKK’yı hedef aldı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Ankara ziyaretinden iki gün sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak’ın kuzeyinde başlatılan operasyon kapsamında PKK ile bağlantılı olduğu bildirilen 8 nokta hedef alındı.

TSK Kazımi ziyaretinin ardından Kuzey Irak’ta PKK’yı hedef aldı

Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi’nin Ankara ziyaretinden iki gün sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Irak’ın kuzeyinde başlatılan operasyon kapsamında PKK ile bağlantılı olduğu bildirilen 8 nokta hedef alındı.

 

TSK, Avaşin bölgesinde 3 PKK’lının öldürüldüğünü açıklarken, Türkiye’ye ait savaş uçakları Zaho ilçesine bağlı Derkar ve Bativa nahiyesinde bulunan 8 köyün kırsalını hedef aldı.

 

TSK’nın Haziran ayı ortasında Kuzey Irak’ta Pençe-Kartal Operasyonu başlatması Bağdat’ın tepkisi çekmişti.

 

Irak Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’ı çağırarak, Ankara’nın operasyon kapsamında gerçekleştirdiği bombardıman nedeniyle protesto notası vermişti.

 

PKK tehditlerini durdurmak amacıyla tekrarlanan askeri operasyonlara ek olarak, Kuzey Irak’taki Türk askeri varlığı, Bağdat ile Ankara arasında bir gerilim kaynağı olmuştu.

 

Ancak Irak Başbakanı Kazımi’nin, geçtiğimiz Perşembe günü Ankara’ya yaptığı ziyarette, “Irak’ın, toprakları üzerinden Türkiye milli güvenliğini tehdit eden hiçbir oluşuma ve yapıya müsamaha göstermesi mümkün değildir” ifadelerini kullanması, Türk kuvvetlerinin Irak içindeki operasyonlarına devam etmeleri için yeşil ışık olarak görüldü.

 

Kazımi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’da yaptığı görüşmede, başta güvenlik işbirliği, terörle mücadele, su sorunu ve iki ülke arasındaki ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkarmak gibi bir takım önemli konu ele alındı.

 

Aynı bağlamda, Irak’ın Ankara Büyükelçisi Hasan el-Cenabi, Kazımi ve beraberindeki heyetin Türkiye ziyaretinde, iki ülke arasında 2009 yılında varılan karşılıklı vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşmaya geri dönülmesi konusunda mutabık kalındığını bildirdi.

 

Cenabi, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, geçen Mayıs ayından bu yana, giriş vizesi almanın zor, pahalı ve kafa karıştırıcı hale geldiğine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı;

 

“Geçtiğimiz dönemde vatandaşlarımızın bu zorluklardan konsolosluk istişareleriyle kurtarılması için çalıştık. İki ülke dışişleri bakanlarının Çarşamba günü Ankara’da yaptığı toplantıda konu gündem maddesi oldu. Ardından Başbakan Mustafa Kazımi ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Perşembe günü anlaştı. Konu basın toplantısında duyuruldu. Şahsen, bunun her iki taraftan yatırımcılar ve işçilerin yanı sıra turist, tedavi, çalışma veya çeşitli acil durumlar için kısa ziyaretler de dahil, öncelikle Irak vatandaşları için önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum. Türkiye’nin yılda ortalama bir milyon üç yüz Iraklı ziyaretçi aldığını, Irak’ta Iraklı ortaklarla çalışan 750’den fazla Türk firmasının olduğunu, ticaret hacminin 16 milyar doları aştığını ve Türk okullarında on binlerce Iraklı öğrencimizin olduğunu bilirsek, bu başarının büyüklüğünü hayal edilebiliriz. Türkiye, Iraklılar için komşu ve diğer ülkelere göre en çekici yerdir. Bunların tümü, havalimanlarında giriş vizesi almak için 2009 anlaşmasına geri dönme kararından olumlu etkilenecek.”