TRABZONLU, BAYRAKTAR “ŞEHİRDE DOLAŞAMAMAKTAN YAKINDI.”
Memduh Bayraktar, şöyle devam etti. ‘´Üst geçitlerde engelli asansörü yok. Trabzon genelinde engelli tuvaleti bulunmuyor. Camilerde bile içeri girmek sorun. Tuvalet girmek ve abdest almakta zor. Meydan parkında dört rampa uygun diğerleri uygun değil´´ dedi.
Tarih: 18.10.2018 17:34:09/ 241okunma / 0yorum

TRABZONLU, BAYRAKTAR  “ŞEHİRDE DOLAŞAMAMAKTAN YAKINDI.”

Memduh Bayraktar,  şöyle devam etti. ‘´Üst geçitlerde engelli asansörü yok. Trabzon genelinde engelli tuvaleti bulunmuyor. Camilerde bile içeri girmek  sorun. Tuvalet girmek ve abdest almakta zor. Meydan parkında dört rampa uygun diğerleri uygun değil´´ dedi.

Son yıllarda yürütülen “engelli kültürü” tartışmaları, farkların ortaya konarak gereksinimleri görülebilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Araştırmalar engellilerin günlük yaşamlarında bireysel, toplumsal ve sisteme ilişkin engeller ile karşılaştığını göstermektedir. Bu engeller nedeniyle ayrımcı tavırlara da maruz kalmaktadırlar.

“Engellilik”, “özürlülük”, “sakatlık” kavramları, bu kavramlar arasındaki farklar ve dünyadaki dağılımı sıklıkla karşılaşılan başlıklardır.  Söz konusu kavramlar arasındaki farkların günlük yaşamda değeri yoktur. Çünkü önemli olan, bireylerin engellilik durumunu tanımlayan kavramlar değil, engelli bireylerin toplumdaki diğer bireylere göre farklı hizmet gereksinimlerinin olduğunun bilinmesidir.

Engellilerin gereksinimlerinin farkına varılması onlara sunulacak olan hizmetleri de etkilemesi bakımından önem taşımaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde engellilerle ilgili yapılan faaliyetlerde yalnızca eğitim yeterli olmamakta, engelliliğin yaygınlığı, çeşitleri, hizmetlere ulaşımı, istihdam gibi tüm yönlerini inceleyen araştırmaların yapılması gerekmektedir.

/resimler/2018-10/18/1735584231204.jpg

ENGELLİLER NE İSTİYOR?

Memduh Bayraktar,  şöyle devam etti. ‘´Üst geçitlerde engelli asansörü yok. Trabzon genelinde engelli tuvaleti bulunmuyor. Camilerde bile içeri girmek  sorun. Tuvalet girmek ve abdest almakta zor. Meydan parkında dört rampa uygun diğerleri uygun değil´´ dedi.

ENGELLİ OLMAK BİR ARMAĞAN OLMAMALI

Günlük yaşamlarında çeşitli davranışlar ve şehir hayatındaki düzenlemeler nedeniyle sıkıntı yaşayan engelliler, en çok kendilerine acıyan insanlar ile şehirlerde normal dolaşamamaktan yakınıyorlar. Engellilik konusunda toplumda eğitim eksiği olduğunu ifade eden Trabzon´da yaşayan Memduh Bayraktar, engelliliğini bir armağan gibi kabul etmesine karşın, kendilerini ´´normal´´ olarak tanımlayan insanların davranışlarına çok üzüldüğünü dile getirdi. Günlük yaşamlarında çeşitli davranışlar ve şehir hayatındaki düzenlemeler nedeniyle sıkıntı yaşayan engelliler, en çok kendilerine acıyan insanlar ile şehirlerde normal dolaşamamaktan yakınıyorlar.

OTOBÜS DURAKLARI UYGUN DEĞİL

Bayraktar şu görüşlere yer verdi.´´ Apartmanda yaşıyorum. Evime girmekte zorluk çekiyorum yasalara göre zorunlu engelli rampası yapılması gerekirken bina eski olduğu için maalesef yapamıyorlar. Trabzon´da genellikle otobüse binmek zorundayım. Ancak duraklar ve otobüs engellilere ve sağlam insanlara uygun değil. Duraklar 6 ay içeresinde yenilendi ama yine bizler ıcın uygun hale getirilemedi´´

KAFETERYAMIZ OLMALI

Memduh Bayraktar,  şöyle devam etti. ‘´Üst geçitlerde engelli asansörü yok. Trabzon genelinde engelli tuvaleti bulunmuyor. Camilerde bile içeri girmek bile sorun ve tuvalet ve abdest almakta zor. Meydan parkında 4 rampa uygun diğerleri uygun değil. Akıllı  arabanızın şarjı bitti  zaman 3 kablo var. Âmâ 3 araba yan yana sığamıyoruz ve üstü kapalı değil arabayı şarj etmek ıcın yağmurda ıslanıyoruz. Engellilere uygun bir kafeterya yapılmasını istiyoruz´´ şeklinde konuştu.

/resimler/2018-10/18/1736307200505.jpg

OTOBÜSE BİNEMIYORUZ

Bayraktar açıklamasını şöyle noktaladı. ‘´ Fızyotemde özel fizik tedavi merkezinde engelli rampası yok. Engelli otobüsü istiyoruz.  Sadece engelliler gününde hatırlanıyoruz onun dışında engelliler için özel organizasyonlar yapılmıyor maalesef. Bize sahip çıkacak kimse yok ve uygun plaj yok. Büyükşehir belediyesi olduk ama ilçenin dışına çıkamıyoruz maalesef otobüs ile. Trabzon´un daha iyi bir şehir olmasını istediğimiz için uğraşıyoruz. Duyarlı insanlar olduğumuz zaman Trabzon Paris olur´´ ifadelerini kullandı.

/resimler/2018-10/18/1736584388477.jpg

Engellilerin Bazı Sorunlarına Çözüm Önerileri

Ağaçlar, elektrik direkleri, trafik levhaları görme engellilerin ve ortopedik engellilerin yürümelerine engel olmayacak şekilde dikilmelidir.

Bunlar yol tarafındaki kaldırım kenarına aynı aralıklarla ve aynı hizada dikilmelidir. Şayet kaldırımın ortasına dikilmesi gerekiyorsa, kaldırımın yol tarafındaki kenarında bir kişinin ya da tekerlekli bir sandalyenin geçebileceği kadar boşluk bırakılmalıdır. Ağaçların alt dalları görme engellinin kafasına çarpmaması için kesilmelidir. Ağaç gövdelerinin etrafı geniş çemberlerle çevrilmelidir. Trafik levhaları görme engellilerin kafasına çarpmayacak şekilde dikilmelidir. Araçların çıkışını engellemek için kaldırım kenarlarına dikilen beton mantarlar, çok kısa olduğundan görme engellilerin ayağının takılıp düşmesine sebep olmaktadır. Eğer dikilmesi gerekiyorsa bunlar daha sık ( bir tekerlekli sandalye sığacak aralıklarla) ve mümkün mertebe yol kenarına yakın dikilmelidir. Esnafın kaldırımlarda mallarını sergilemesine kesinlikle izin verilmemelidir.  Araçların kaldırımlara park etmeleri kesinlikle önlenmeli ve bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Kaldırım yüzeyinin düz olmasına dikkat edilmelidir. Yürüyüşü kolaylaştırmak için kaldırımlardaki çukurlar, bozukluklar giderilmelidir.

Kaldırımlarda bodrum kat girişi ya da merdiven boşlukları bulunmamalıdır. Zorunlu ise bunların bulunduğu kısımların etrafı demir parmaklıklarla çevrilmelidir. Dış kenarı boş veya derin olan kaldırımların (ya da kaldırımın olmadığı yollarda), bu kenarlarına duvar ya da parmaklıklar yapılmalıdır. Kaldırım olmayan yerlerde şayet araçların yollara park etmesi zorunlu ise kesinlikle ters park yapılmamalıdır. Bütün trafik ışıklarına sesli sinyalizasyon takılmalıdır. Yol, kaldırım, kanalizasyon, telefon ve elektrik döşeme çalışmalarında mutlaka görme engellilerin fark edebileceği barikatlar yapılmalı, çalışma biter bitmez çukurların üzeri kapatılıp düzeltilmelidir. Engellilere yardımcı olunması için uyarıcı levhalar bulunmalıdır.

Geniş kaldırımlarda görme engellilerin takip ederek yürüyebileceği farklı zeminler olmalıdır. Ayrıca yaya geçitlerinin ve alt/üst geçit girişlerinin zemini farklı döşenmelidir. Bu zemin görme engelliyi alt/üst geçit merdivenlerine götürebilmelidir. Belediye otobüslerinde durma düğmeleri bedensel engelli, kısa boylular ve çocuklar için mutlaka aşağılarda ve oturma yerlerine yakın yerlerde olmalıdır. Otobüs ve minibüslerdeki koltukların dizilişinde tek ya da en fazla iki farklı çeşit olmalıdır. Otobüsün hangi durağa geldiği ve sonraki durağın hangisi olduğu anonsla duyurulmalıdır. Toplu taşıma araçlarının giriş kapılarına sesli sinyalizasyon konulması görme engellinin otobüse kolay binmesini ve inmesini sağlayacaktır.  Otobüs duraklarının zemini, görme engellilerin bastonlarıyla ve ayaklarıyla hissedebilecekleri şekilde kaldırımdan farklı olmalıdır.  En önemlisi toplumun engellilere karşı davranışları konusunda bilgilendirme programları hazırlanmalı ve televizyon, gazete ve broşürler aracılığıyla toplumun her kesimine yayınlanmalıdır.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Engelliler kendilerini anlatmak için deklanşöre bastı
Engelliler kendilerini anlatmak için deklanşöre bastı
“Gülümse çekiyorum” projesi kapsamında üniversite öğrencileri Bağcılar Belediyesi Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı´nda engellilere fotoğrafçılık kursu veriyor. Pozlamadan portre çalışmasına kadar temel fotoğrafçılık eğitimi alan engelliler, kendilerini fotoğraf çekerek anlatacak. İki aylık kurs süresince çekecekleri fotoğraflardan oluşan bir sergi açılacak.
Kazada yaralanan engellileri hastaneye yetiştirmek için seferber oldular
Kazada yaralanan engellileri hastaneye yetiştirmek için seferber oldular
Aydın´ın Karacasu ilçesinde, karşısına çıkan sokak köpeğine çarpmamak için manevra yapan engelli aracı devrildi.
Avcılar´da Hizmete Engel Yok
Avcılar´da Hizmete Engel Yok
Avcılar Belediyesi, İstanbul´da en fazla engelli çalışanı olan kamu kuruluşları arasında bulunuyor. 48 engelli vatandaş çeşitli müdürlüklerde çalışarak Avcılar Halkına hizmet ediyor.
AVCILAR´DA ENGELSİZ SANAT
AVCILAR´DA ENGELSİZ SANAT
Avcılar Belediyesi görme ve işitme engeli olan vatandaşlar için Barış Manço Kültür Merkezi´nde sinema gösterimi gerçekleştirdi.
SEVGİ ENGEL TANIMIYOR
SEVGİ ENGEL TANIMIYOR
Beylikdüzü Belediyesi Dünya Engelliler Günü nedeniyle Beylikdüzü Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi´nde bir etkinlik düzenledi. Sağlık İşleri Müdürlüğü ve ilçe genelindeki özel okulların işbirliği ile düzenlenen etkinlikte bir araya gelen özel gereksinimli bireyler ve öğrenciler, sevginin engel tanımadığı mesajı verdi.
Bingöl´de ‘Gelin Engelleri Birlikte Aşalım´ projesi
Bingöl´de ‘Gelin Engelleri Birlikte Aşalım´ projesi
Bingöl´de ‘Gelin Engelleri Birlikte Aşalım´ projesi kapsamında öğrencilere ‘Erişebilirlik´ konferansı verildi.
Engelliler ve aileleri ilk defa sinemaya gitti
Engelliler ve aileleri ilk defa sinemaya gitti
Tedavilerinden ve eğitimlerinden dolayı zamanları olmayan 20 engelli çocuk ile anneleri, Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı´nda aileleriyle birlikte ilk defa sinemaya gitmenin heyecanını yaşadı. Engelliler animasyon filme gülerek sinemanın tadını çıkarırken anneleri de onların gülüşleriyle büyük mutluluk yaşadı.
Sazıyla hayata tutundu, engellilere moral oldu.
Sazıyla hayata tutundu, engellilere moral oldu.
Şırnak´ın Cizre ilçesinde doğuştan yüzde 95 görme kaybı bulunan Mustafa Barkın, yaşama tutunmasına vesile olan sazı ile arkadaşlarına da moral oluyor.
Safiye Soyman engellilerle düet yaptı
Safiye Soyman engellilerle düet yaptı
“Sanatçı Gözüyle Engellilik” temalı Bağcılar Belediyesi 18. Engelliler Şurası´na katılan ve kendisi de engelli annesi olan ünlü sanatçı Safiye Soyman, engellilerle keyifli bir gün geçirdi. Feyzullah Kıyıklık Engelliler Sarayı´na hayran kalan Soyman, “Yurtdışında gördüğümde hep imreniyordum ama siz onları aşmışsınız. Şaşkınlık içerisindeyim. Ben böyle bir şey görmedim. Yüreği yaralı bir engelli annesi olarak sizi tebrik ediyorum Lokman başkanım siz cennetliksiniz” dedi.
Bartın´da Dünya Engelliler Günü etkinliği
Bartın´da Dünya Engelliler Günü etkinliği
Bartın´da 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında çeşitli etkinlikle düzenlendi.
Engelsiz Düşler Sergisi Açıldı
Engelsiz Düşler Sergisi Açıldı
3 Aralık Dünya Engelliler günü nedeniyle Balıkesir Valiliği Vali Rıza Akdemir sergi salonunda Karesi Kent Konseyi Engelli Meclisi ile Türkiye Sakatlar Derneği Balıkesir Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen “Engelsiz düşler sergisi”nin açılışı yapıldı.
Engelliler engelsiz bir yaşam için yürüdü
Engelliler engelsiz bir yaşam için yürüdü
Aydın´ın Nazilli ilçesinde bir ilke tanık olan vatandaşlar 3 Aralık Dünya Engelliler Gününde farkındalık için birlik olup yürüdü.
Başkan Çeçrioğlu; “Paylaşmak için engel yok”
Başkan Çeçrioğlu; “Paylaşmak için engel yok”
Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü için düzenlenen etkinlikle engelli vatandaşlarla bir araya geldi.
ENGELLİLER TOPLUMUN AYNASIDIR
ENGELLİLER TOPLUMUN AYNASIDIR
Kuşadası´nda 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri
ANTALYA ENGELSİZ ŞEHİR OLACAK
ANTALYA ENGELSİZ ŞEHİR OLACAK
Türel: "Antalya dünyanın en engelsiz şehri olacak "
ALANYA´DA 3 ARALIK KUTLAMALARI
ALANYA´DA 3 ARALIK KUTLAMALARI
Antalya´nın Alanya ilçesi´nde ‘3 Aralık Dünya Engeliler Günü´ çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Çalık: “Engelleri aşacağız”
Çalık: “Engelleri aşacağız”
Antalya´nın Serik ilçesinde 3 Aralık Dünya Engelliler Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.
Büyükşehir Belediyesi Serik´te Engellileri ziyaret etti
Büyükşehir Belediyesi Serik´te Engellileri ziyaret etti
Antalya Büyükşehir Belediyesi Serik Hizmet Birimi ekipleri ilçedeki engellileri ve ailelerini ziyaret etti.
Kaymakam Akhan engellilerle buluştu
Kaymakam Akhan engellilerle buluştu
Antalya´nın Kaş ilçesinde kaymakamlık tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle yemek programı düzenlendi.
Engelsiz atölyede hem öğreniyorlar hem üretiyorlar
Engelsiz atölyede hem öğreniyorlar hem üretiyorlar
Toplumun yüzde 8-12´lik bir kısmını oluşturan engellileri hayata katmak için faaliyetlerini sürdüren Beypazarı Belediyesi, engellilerin kendilerini geliştirmeleri ve mesleki hayatın yanı sıra sosyal hayata katılabilmeleri için kurslar düzenleniyor.
Kahramankazan´da engeller ortadan kalkıyor.
Kahramankazan´da engeller ortadan kalkıyor.
Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye´ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde anlamlı bir projeyi daha hayata geçirdi.
Çankayalı şampiyonlardan örnek davranış
Çankayalı şampiyonlardan örnek davranış
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü sporcuları 3 Aralık Dünya Engelliler Günü´nde ilik donörü olmak için kan örneği verdi.
Başkan Tiryaki, işitme engelli sporcuları ağırladı.
Başkan Tiryaki, işitme engelli sporcuları ağırladı.
Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Altındağ´ın sessiz şampiyonlarını makamında ağırladı.
TÜM ENGELLERİ KALDIRDIK
TÜM ENGELLERİ KALDIRDIK
Başkan Altınsoy: "AK Parti hükümeti olarak tüm engelleri kaldırdık"
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bela insanın diline bağlıdır. Bir kimse bir şeyi ‘yapmam’ dedi mi, şeytan her işini bırakıp onu yaptırana kadar uğraşır.

Hz. Muhammed
-Günümüzde evlenenlerin yüzde ellisi boşanmaktadır. (Bak bunu duyduğum iyi oldu ben zaten evlenmiyecem böylece kamçılamış oldum bu sözlerle) -Rodin’in ünlü ‘düşününen adam’ heykeli aslında İtalyan şair dante’nin portresidir. -Uranüs çıplak gözle görülen

İlginç Bilgiler 4
Label

Label
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ