Toplumsal duyarlılıkta sınıfta kaldık.
Arkadaşlarınızla yemeğe gittiğiniz herhangi bir kafenin girişinin engelli bireylere uygun olup olmadığını daha önce hiç sorguladınız mı? Okuduğunuz okulun girişinin engelli bireye uygun olup olmadığını sorguladınız mı? Bunlar küçük detaylar ama bu küçük detaylar engelli bireylerin sosyal hayatlarını zorlaştırıyor. Engelli kavramının anlamını biliyoruz fakat sadece kavramın anlamını bilmek engelli bireyi anlamak için yeterli değil.
Tarih: 15.10.2018 12:11:50/ 249okunma / 0yorum

Toplumsal duyarlılıkta sınıfta kaldık.

Arkadaşlarınızla yemeğe gittiğiniz herhangi bir kafenin girişinin engelli bireylere uygun olup olmadığını daha önce hiç sorguladınız mı? Okuduğunuz okulun girişinin engelli bireye uygun olup olmadığını sorguladınız mı? Bunlar küçük detaylar ama bu küçük detaylar engelli bireylerin sosyal hayatlarını zorlaştırıyor. Engelli kavramının anlamını biliyoruz fakat sadece kavramın anlamını bilmek engelli bireyi anlamak için yeterli değil.

/resimler/2018-10/15/1215582350888.jpg

Biraz da anlamaya çalışsaydık eğer o zaman kaldırımlara araç parketmezdik, parkedenleri uyarırdık biraz empati yapabilseydik eğer alışveriş merkezlerinde otoparklara engelli bireyler için yapılan araç park yerlerine üzerinde kocaman bir engelli ibaresi olmasına rağmen aracımızı gönül rahatlığıyla park edemezdik. Engelli bireyin ihtiyaçlarından haberdar olmadığımız sergilen bu tarz davranışlardan açıkça görünüyor, empati yeteneğinden yoksun olduğumuzda yukarıda verilen örneklerden bariz bir şekilde anlaşılıyor.

Engelli bireylerin yaşadığı zorluklar.

Engelleri nedeniyle diğer bireyler ile aynı standartlarda yaşam kalitesi olmayan, hatta kimi zaman dışlanan birçok insan var. Hem ailesi hem de çevresi tarafından birçok sıkıntıya maruz kalan engelli bireyler, gündelik yaşamlarında da oldukça zorluk çekiyor. Ayrımcılığa uğrayan, üretime ve iş hayatına katılımlarının kabul görmediği engelli insanlar, seslerini duyurmakta da oldukça güçlük çekiyor. Eğitim, barınma, sosyal güvenlik ve iş istihdamı gibi birçok konuda ayrımcılığa tabi tutulan engellilerin yaşadığı sıkıntılar bu yazıda ele alındı.

/resimler/2018-10/15/1217189227432.jpg

Yaya yollarının yüzeylerinde bozukluklar olması

Özellikle ülkemizde kaldırım yollarının bozuk olması, görme, yürüme gibi özürleri olan bireyleri oldukça zorluyor. Kaldırımlara arabaların park edilmesi, yaya yollarının dar olması, görme engelli bireyler için sarı çizgi olmaması bu sıkıntılardan yalnızca birkaçı. Yanlış yerlere ve yürüme yollarına ağaç dikilmesi, tekerlekli sandalyelerin geçiş yapabileceği uygun rampaların olmaması, engelli bireylerin sokağa çıkmasını adeta engelliyor.

/resimler/2018-10/15/1218022353441.jpg

Hizmet alanlarının engelli bireylere uygun olmaması

Banka, okul, hastane, postane gibi birçok hizmet alanının engelli bireyler için uygun şekilde dizayn edilmemiş olması, özürlü vatandaşları zor duruma sokan diğer unsurlardan. Engellilerin geçiş yapabileceği özel rampaların olmaması, merdivenlerin yanında asansör bulunmaması gibi olumsuz koşullar, engelli bireylerin gündelik yaşamlarında kendi işlerini kendilerinin halledebilmesini neredeyse imkansız bir hale getiriyor.

Toplu taşıma araçlarında yaşanan zorluklar

Özellikle otobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında engellilerin hiç düşünülmeden, oldukça yüksek basamakların yapılması, engelli bireylerin ulaşımlarını çok zor hale getiriyor. Bunun yanında koltukların yanlış dizayn edilmesi sonucunda engelli araçlarına yer ayrılmaması da diğer zorlayıcı durumlardan.

Engelli otoparklarının olmaması

Engelli bireylerin araçlarını park edebileceği özel alanların bulunmaması, bu kişileri toplumdan soyutlayan diğer nedenlerden. Özürlü insanların gittikleri yerlerde özel otopark bulunmaması, engelli vatandaşların dışarıya çıkmasını zora sokan diğer önemli nedenlerden. 

Toplumun yüzde 70´i engelli komşu istemiyor!

Engelli Konumlandırma, "Algı ve Ayrımcılık Araştırması", engelli ve engelsiz olmak üzere iki farklı gruba uygulandı.

Sabancı Vakfı´nın desteklediği proje kapsamında yapılan ankette toplumun engellilere bakışı gözler önüne serildi. Toplumun yüzde 70´i engelli komşu istemezken, yüzde 57.3´ü engellilerin ayrı okullara gitmesini istiyor.

 

Sabancı Vakfı, Toplumsal Gelişme Hibe Programı kapsamında Görme Özürlüler Derneği (GÖZDER) ve Türkiye Kas Hastalıkları Derneği (KASDER) ortaklığı ile birlikte yürüttüğü proje kapsamında 32 sivil toplum kuruluşu bir araya getirilerek “Ayrımcılığı Önle Platformu” kuruldu

 

Vakfın hibe verdiği engelli yaklaşımına sahip 14 projeden biri olan “Engelli Ayrımcılığını Önleme ve Mücadele Platformu” projesi, Türkiye´deki engelli ayrımcılığını ortaya koyan bir araştırmaya imza attı. Engelli Konumlandırma, "Algı ve Ayrımcılık Araştırması", engelli ve engelsiz olmak üzere iki farklı gruba uygulandı.  Anket, Türkiye´nin genel demografik yapısını yansıtacak şekilde 9 ilde 241 engelli ve 178 engelsiz kişiyle yüz yüze görüşme yöntemiyle gerçekleştirildi.

‘Ayrı okulda okusunlar´

Anket sonuçlarına göre, toplumun yüzde 57.3´ü engelliler için ayrı okullar yapılmasını destekliyor. Ankete göre engelli olmayan vatandaşların yüzde 67.5´i engellilere yönelik özel yapılmış mahalle ya da site projelerine destek vermiyor. Buna sebep olarak engellilerin toplumdan soyutlanmamaları gerektiğini gösteriliyor.

Engelli komşu istenmiyor

Bununla birlikte toplumun yüzde 70.3´ü ortopedik engelli bir komşu istemediğini belirtiyor. Ankete katılan engelsiz bireylerin yüzde 98.9´u engellilerin çalışması gerektiğini belirtirken, yüzde 80.4´ü engellilerin evden çalışmasına destek veriyor.

Eve kapandılar

Engelliler ile yapılan anket sonuçları ise toplum içinde karşılaştıkları zorluklar nedeniyle engellilerin toplumdan kendilerini soyutladıklarını gösteriyor.  Engellilerin yüzde 54.6´sı engelsiz bireylerin aksine toplumdan ayrı bir şekilde bir arada oturacakları siteler yapılmasına olumlu bakarken, yüzde 60.1´i evden çalışma projelerini destekliyor.

Anket, engellilerin sosyal yaşamları ve gündelik hayatta karşılarına çıkan zorluklar konusunda da çarpıcı veriler ortaya koyuyor. Ankete katılan engelli bireylerin yüzde 70´i çalışmazken, büyük bir çoğunluğu ailesi ile birlikte yaşıyor. Engellilerin yüzde 23.3´ü boş zamanlarını bilgisayar, yüzde 27.8´i televizyon izleyerek geçiriyor.  Engellilerin yüzde 46.3´ü yaz tatillerini evlerinde geçiriyor.

Ulaşımdaki engeller

Ankete katılanların yüzde 53.6´sı otobüs duraklarında engelliler için bilgilendirmenin olmadığını, yüzde 36.4´ü otobüs, metro ve metrobüse binmede sorun yaşadıklarını söylüyor.

 
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Engellileri unutmadılar
Engellileri unutmadılar
Artvin´in Borçka Kaymakamlığı tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Borçka Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikte hem neşe hem de paylaşım vardı.
‘Sessiz Dinleti´ ile seslerini duyurdular
‘Sessiz Dinleti´ ile seslerini duyurdular
Ardahan Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi koordinatörlüğünde, 23 Şubat İlköğretim Okulu tarafından, “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında işaret dili kullanılarak şiir ve şarkı çevirilerinden oluşan “Sessiz Dinleti” adlı program düzenlendi.
ENGELLİ İSTİHDAMINI ARTIRDIK.
ENGELLİ İSTİHDAMINI ARTIRDIK.
Bakan Selçuk: ""Engelli vatandaşlarımızın istihdamını 10 kat arttırdık"
Dinar Belediyesinden engelli vatandaşlar onruna yemek
Dinar Belediyesinden engelli vatandaşlar onruna yemek
Afyonkarahisar´ın Dinar Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelliler onuruna bir öğle yemeği verdi.
SEVGİYE  ENGEL YOK
SEVGİYE ENGEL YOK
Başkan Bozkurt´un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
Spor Hayata Bağladı
Spor Hayata Bağladı
Silahlı saldırıda omurilik felci olan engelli Murat, hayata ok atarak tutundu
Bir kazayla değişen hayat
Bir kazayla değişen hayat
İstanbul´da akraba ziyaretine giderken geçirdiği trafik kazası sonucu bacakları felç olan Giresunlu Avni Kertmen yıllar süren depresyonun ardından tanıştığı badmintonda şimdilerde ödüllere doymuyor.
Çocuğunuzun Myopisi ilerliyor mu?
Çocuğunuzun Myopisi ilerliyor mu?
Dr.Ümit Beden, “Myopi bir çoğumuzun hayatını olumsuz etkiliyor ve çocukluk yaşlarında, okul yıllarında başlıyor” dedi.
Engelliler Taksim´den Seslendi: Sokakta Olmak İstiyoruz!
Engelliler Taksim´den Seslendi: Sokakta Olmak İstiyoruz!
Yüzlerce kişi, 3 Aralık Engelliler Günü öncesinde Taksim´de "Yardım değil, hakkımızı istiyoruz" diyerek tüm engellerin kaldırılmasını talep etti.
TÜM DÜNYA BİZİMLE;  YA SİZ?
TÜM DÜNYA BİZİMLE; YA SİZ?
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) bu yıl Uluslararası Omurga Topluluğu (ISCoS), tarafından 5 Eylül olarak ilan edilen ve ilki bu yıl düzenlenen "Dünya Omurilik Felçlileri Günü" kapsamında farkındalık ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenledi.
Engeli, kadın hattatın başarısına engel olmadı
Engeli, kadın hattatın başarısına engel olmadı
Çocukluğunda geçirdiği kaza sonrası sağ elini kullanamayan 62 yaşındaki Aksan, emekli olduktan sonra sol eliyle hat yazmayı öğrenip Kur´an-ı Kerim´i 9 ayda tamamlayarak engellerin azmin önüne geçemeyeceğini gösterdi.
Hayatlarını  engelli kızlarına adadılar.
Hayatlarını engelli kızlarına adadılar.
Kütahya´da, genç yaşta prematüre dünyaya getirdiği kızı, yanlış ilaç tedavisi yüzünden bedensel ve kısmen zihinsel engelli olan, daha sonra eşi tarafından terk edilen anne, mücadelesi ile takdir topluyor.
Gülen´in haber sızdıran bir ekibi hala faaliyette.
Gülen´in haber sızdıran bir ekibi hala faaliyette.
Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Okumuş: Gülen´in haber sızdıran bir ekibi hala faaliyette
ABD Başkanı Obama: YPG´nin ilerleyişi kaygı verici
ABD Başkanı Obama: YPG´nin ilerleyişi kaygı verici
ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye rejiminin ve YPG´nin son dönemde Suriye´nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getirdi.
Galatasaray turu İtalya´ya bıraktı.
Galatasaray turu İtalya´ya bıraktı.
Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi son 32 turu ilk maçında konuk ettiği İtalya´nın Lazio takımı ile 1-1 berabere kaldı.
Başbakan Yardımcısı Şimşek´ten ´zorunlu trafik sigortası´ açıklaması
Başbakan Yardımcısı Şimşek´ten ´zorunlu trafik sigortası´ açıklaması
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasına yönelik çalışmaya ilişkin, "Sorunun kökenine iniyoruz. Burada ´primler çok yüksek, zorla aşağı indirelim´ gibi popülist bir yaklaşım yok. Bir bütün olarak bakacağız. Bu adımla birlikte sigorta primlerinin düşeceğine inanıyorum" dedi.
Türkiye ile terör örgütü aynı kefeye kondu
Türkiye ile terör örgütü aynı kefeye kondu
´ABD´nin Türkiye ile terör örgütünü aynı kefeye koymasını hayretle karşıladık´
Analistler Suriye´ye olası kara herekatını değerlendirdi
Analistler Suriye´ye olası kara herekatını değerlendirdi
Körfezli siyasi analist ve yorumcular, Suudi Arabistan ve BAE´nin, Suriye´de DAEŞ´e karşı yapılacak muhtemel kara operasyonuna katılmaya hazır oldukları yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.
Türkiye´ye ´sınırlarını aç´ tavsiyesi iki yüzlülüktür
Türkiye´ye ´sınırlarını aç´ tavsiyesi iki yüzlülüktür
Başbakan Davutoğlu, "Türkiye-Suriye sınırı ve yüreğimiz Suriyelilere açıktır. Ama Suriye´deki krizin çözümü için kılını kıpırdatmayanların Türkiye´ye “sınırlarını aç” tavsiyesi iki yüzlülüktür" dedi.
Silahların gölgesinde bin 210 bebek dünyaya geldi.
Silahların gölgesinde bin 210 bebek dünyaya geldi.
Terör örgütü PKK´nın saldırılarının en yoğun yaşandığı illerden Şırnak´ta, silah sesleri altında bin 210 bebek dünyaya gözlerini açtı.
ABD´de kızışan başkanlık yarışında bağışlar artıyor
ABD´de kızışan başkanlık yarışında bağışlar artıyor
ABD´de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken ön seçimlerle kızışan yarışta aday adaylarının topladığı bağışların da artış gösterdiği görülüyor.
Muğla´da ambulans minibüsle çarpıştı: 4 yaralı
Muğla´da ambulans minibüsle çarpıştı: 4 yaralı
Muğla´nın Menteşe ilçesinde, hasta nakil ambulansıyla minibüsün çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı.
Nazlıaka ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu´na sevk edildi
Nazlıaka ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu´na sevk edildi
CHP Parti Meclisi, Meclis´te Atatürk resminin indirildiği iddialarıyla ilgili, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka´yı "partiden kesin ihraç" istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu´na sevk etti.
Türkiye´nin enerji faturası bu yıl da gerileyecek
Türkiye´nin enerji faturası bu yıl da gerileyecek
Türkiye´nin 2015´te bir önceki yıla göre yüzde 31 düşen enerji ithalat faturasının, petrol fiyatlarının düşüşüne ve İran tahkiminin kazanılmasına bağlı olarak gerilemeye devam edeceği belirtildi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırk küpü yerden göğe dizseler, ortadan birini çekeler, var sen seyreyle gümbürtüyü…

Yunus Emre
BUNLARI BİLİYORMUSUNUZ? -Hapşırdığınız zaman kalbinizde dahil olmak üzere bütün vücut fonksiyonlarınız bir an için durur. (Ya bi kez griptim hesapladım 120 kez hapşırmışım demek ki kalbim 1 dakika durmuş o gün) -Eiffel kulesinin tepesine çıkana kadar

İlginç Bilgiler
Label

Label
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ