Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: İran Suriye’de demografik ve mezhepsel değişim projesini durdurmalı

Prens Faysal bin Ferhan, Suriye krizinin tek çözümünün Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde siyasi bir çözüm olduğunu söyleyerek, İran’ın Suriye’de demografik ve mezhepsel değişim projesini durdurması gerektiğini ifade etti.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı: İran Suriye’de demografik ve mezhepsel değişim projesini durdurmalı

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan, Suriye krizinin tek çözümünün Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde siyasi bir çözüm olduğunu söyleyerek, İran’ın Suriye’de demografik ve mezhepsel değişim projesini durdurması gerektiğini ifade etti.

 

Prens Faysal, Brüksel’de video konferans aracılığıyla düzenlenen Suriye konulu konferansta yaptığı konuşmada, “Suudi Arabistan, kardeş Suriye halkının güvenliğini sağlamak ve onları terör örgütleri ile mezhepçi milislerden korumak için Suriye krizinin çözümüne yönelik çabaları desteklemeye devam etmenin önemini vurguluyor” dedi.

 

Suriye krizinde tek çözümün siyasi bir çözüm olduğuna dikkati çeken Prens Faysal, bunun Suriye rejimi ile muhalefetin siyasi bir çözüm üzerinde anlaşmasını gerektirdiğini dile getirdi.

 

Prens Faysal ayrıca, “Mevcut çabaların bu yönde çözüm bulacağını umuyoruz. Bu ülke Arap ülkelerinin arasına dönmeyi, istikrar, barış ve güvenliğe sahip olmayı hak ediyor. Biz de, bu eğilime hizmet eden her türlü çabayı destekleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

Brüksel’de Avrupa Birliği’nin (AB) ev sahipliğinde düzenlenen Suriye konulu beşinci konferansta, bağışçılardan Suriye içindeki insanlar için 4,2 milyar dolar ve komşu ülkelerdeki mülteciler için 5,8 milyar dolar talep edilecek.

 

BM, uluslararası bağışçıları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortasında iç savaştan kaçan Suriyelilere yardım etmek için 10 milyar dolar taahhütte bulunmaya çağırıyor.

 

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve BM Kalkınma Programı, ülke içi ve komşu ülkelerde bu yıl yardıma muhtaç olan Suriyelilerin sayısının 20 milyondan 24 milyona çıktığı bildirdi.