Sisi: Mısır’ın suyu kırmızı çizgidir ve ona dokunmak bölge istikrarını tehdit eder

Sisi, kimsenin Mısır’dan bir damla su bile alamayacağını söyleyerek, Mısır’ın şu anda Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı ile ilgili bir ‘müzakere savaşında’ olduğunu vurguladı.

Sisi: Mısır’ın suyu kırmızı çizgidir ve ona dokunmak bölge istikrarını tehdit eder

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, kimsenin Mısır’dan bir damla su bile alamayacağını söyleyerek, Mısır’ın şu anda Etiyopya’nın Mavi Nil üzerinde inşa ettiği Nahda (Rönesans) Barajı ile ilgili bir ‘müzakere savaşında’ olduğunu vurguladı.

 

Sisi, Süveyş Kanalı’nda karaya oturan dev konteyner gemisi Ever Given’in dün yüzdürülmesinin ardından bugün Süveyş Kanalı Kurumu’nu ziyaret etti.

 

Sisi, kanalın kıyısında düzenlediği basın toplantısında, “Herkese söylüyorum, kimse Mısır’dan bir damla su alamaz. Kimseyi tehdit etmiyoruz. Diyaloğumuz çok mantıklı ve çok sabırlıyız. Ancak, kimse Mısır’dan su noktasını alamayacak. Mısır’ın suyu kırmızı çizgidir ve bizim tepkimiz tüm bölgenin istikrarını etkileyebilir” dedi.

 

Mısır’ın sularının dokunulmaz ve bunun ihlalinin kırmızı çizgileri olduğunu söyleyen Sisi, böyle bir durumda tepkisiz kalmayacaklarını dile getirdi.

 

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Dina Mufti, bugün bir açıklama yaparak, ABD’nin Sudan Özel Temsilcisi Donald Booth’a, Nahda Barajı’nda ikinci dolum işlemine devam edileceği konusunda bilgi verildiğini duyurdu.

 

Mısır Su Kaynakları ve Sulama Bakanı Muhammed Abdulati, geçtiğimiz hafta konuya dair açıklamasında, “Mısır Nahda Barajı’nın doldurulması ve işletilmesi konusundaki tek taraflı uygulamaları ve bu uygulamalardan kaynaklanan büyük olumsuz yansımaları kabul etmeyecek” dedi.

 

Sudan Sulama ve Su Kaynakları Bakanı Yasir Abbas da, Etiyopya’yı baraj konusunda üç ülkeyi tatmin edecek adil ve yasal bir anlaşmaya varmak için dörtlü arabuluculuğu kabul etmeye çağırdı.

 

Abbas, Afrika Birliği (AfB), Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa Birliği (AB) ve ABD’den oluşan dörtlü arabuluculuk teklifine Etiyopya’nın itiraz etmesine şaşırdığını söyleyerek, farklı bakış açıları arasında köprü kuracak dörtlü arabuluculuğun önemini vurguladı.

 

Mısır, Sudan ve Etiyopya, Addis Ababa’nın inşa ettiği Nahda Barajı’nın doldurulması konusunda bir anlaşmaya varmak için 2011’den beri müzakere etti, ancak üç ülke henüz bir anlaşmaya varamadı.

 

Mısır ve Sudan, Etiyopya’yı baraj rezervuarını doldurma planlarını kapsamlı bir anlaşmaya varılıncaya kadar ertelemeye çağırsa da, Addis Ababa 21 Temmuz 2020’de 4,9 milyar metreküp kapasiteli rezervuarı doldurmanın ilk aşamasının tamamladığını duyurdu.

 

Etiyopya ayrıca, önümüzdeki Temmuz ayında ikinci dolum aşamasına geçme niyetini belirtti.