Merkel’in Özel Kalem Müdürü: Almanya salgında kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıya

Merkel’in Özel Kalem Müdürü Helge Braun, hükümetin önümüzdeki birkaç hafta içinde vaka sayılarını düşürmemesi halinde, aşılara dirençli mutasyonlarla karşılaşabileceklerini söyledi.

Merkel’in Özel Kalem Müdürü: Almanya salgında kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıya

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in Özel Kalem Müdürü Helge Braun, hükümetin önümüzdeki birkaç hafta içinde vaka sayılarını düşürmemesi halinde, aşılara dirençli mutasyonlarla karşılaşabileceklerini söyledi.

Braun, Bild am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, “Salgının en tehlikeli aşamasından geçiyoruz. Önümüzdeki birkaç hafta onu kontrol edip etmeyeceğimizi belirleyecek” dedi.

Vaka sayısının tekrar hızla artması halinde, bir sonraki yeni türün aşıya dirençli hale gelme riskinin artacağına dikkat çeken Braun, “O zaman yeni aşılara ihtiyacımız olacak, herkese en baştan aşı yapmak zorunda kalacağız” diyerek uyardı.

Almanya’daki vaka sayısı, daha hızlı yayılan mutant tür ve kısıtlamaları hafifletmek için alınan önlemlerin bir sonucu olarak son haftalarda keskin bir şekilde arttı.

Robert Koch Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nün dünkü verilerine göre son 24 saatte 20 bin 472 yeni vaka ve 157 can kaybı kaydedildi.