Menfi ilk askeri toplantıya başkanlık ederken, Hafter’e bağlı LUO ‘büyük çaplı’ tatbikat düzenledi

Fransa Trablus Büyükelçiliği’ni yeniden açtı … Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian AB’nin Libya’nın yeni yönetiminin yanında olduğunu vurguladı.

Menfi ilk askeri toplantıya başkanlık ederken, Hafter’e bağlı LUO ‘büyük çaplı’ tatbikat düzenledi

Fransa Trablus Büyükelçiliği’ni yeniden açtı … Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian AB’nin Libya’nın yeni yönetiminin yanında olduğunu vurguladı.

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, Libya Ordusu Başkomutanı sıfatıyla dün başkent Trablus’ta Konsey’in ilk askeri toplantısına başkanlık etti. Bu esnada Mareşal Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO) ülkenin doğusunda büyük çaplı bir tatbikat gerçekleştirdi. Bu, Menfi’nin yönetime gelmesinin ardından LUO’nun düzenlediği ilk tatbikat olma özelliği taşıyor.

 

Menfi’nin basın ofisinden yapılan açıklamada, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı’nın Libya Ordusu Başkomutanı sıfatıyla başkanlık ettiği ve Trablus Deniz Üssü’nde bulunan makamında düzenlenen toplantıda, Ulusal Birlik Hükümeti destekli Libya Ordusu Genelkurmay Başkanı Orgeneral Muhammed El-Haddad ile bazı hukuk ve ekonomi yetkililerinin de hazır bulunduğu aktarıldı. Açıklamaya göre toplantıda yönetim ve koordinasyonla ilgili meseleler ele alındı.

 

Yerel basın yayın organlarında, Menfi’nin basın ofisi aracılığıyla yaptığı açıklamada ve akabinde Menfi’nin Yardımcısı Abdullah Abdullafi’nin, Muhammed el-Haddad için Genelkurmay Başkanı sıfatını kullanması eleştirildi. Yerel basında çıkan haberlerde, Haddad için Genelkurmay Başkanı sıfatının kullanılmasının “hükümet destekli güçler ile LUO temsilcilerinin yer aldığı 5+5 Ortak Askeri Komitesi’nin misyonuna aykırı olduğu çünkü Haddad için kullanılan söz konusu tanımlamanın bu hususta yapılmış herhangi resmi bir görevlendirmeye dayanmadığına” dikkat çekiliyor.

 

 

LUO tatbikatı

 

Mareşal Halife Hafter liderliğindeki LUO birlikleri ise ülkenin doğusunda Hafter’in katılımıyla büyük çaplı bir askeri tatbikat gerçekleştirdi. Bu, Libya’da yeni yürütme otoritesinin göreve başlamasından bu yana yapılan ilk tatbikat olma özelliği taşıyor.

 

106’ncı Piyade Tugayı’nın düzenlediği tatbikata katılan Hafter, personelin savaş becerilerini yükseltmek için gerçek mühimmatın kullanıldığı bu tatbikatı “en büyük askeri tatbikat” diye nitelendirdi. Hafter, tatbikatta, askeri operasyonlar için tam donanımlı ve hazırlıklı olmaya odaklanıldığını söyledi.

 

Hafter, LUO’nun düşman saldırısını uçak ve top atışlarıyla başarılı bir şekilde püskürttüğü operasyonu izledi. LUO Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Hafter’in, 106’ncı Piyade Tugayı’na bağlı Tank Taburu’nun düzenlediği taktik eğitimin son gününe katıldığını bildirdi. Mismari, söz konusu eğitime bazı subay ve özerk birimlerin komutanlarının yanı sıra ordu kurmayları ve ordu heyetlerinin başkanlarının katıldığını belirtti.

 

Hafter, konuşmasında, eğitime katılan asker ve subaylardan ve birliklerin genel taktik planına dayanan görevlerini başarıyla yerine getirmesinden övgüyle söz etti. Hafter ayrıca, taburdan tugaya, tugaydan askeri birliklere kadar taktik eğitimlerde savaşçılık düzeyini yükseltmenin gerekliliğini vurguladı.

 

 

Muhammed Demune öldürüldü

 

Öte yandan, savaş suçu işlediği gerekçesiyle hakkında bölgesel ve uluslararası yakalama kararı bulunan İhvan Örgütü mensubu Salah Badi’nin liderliğindeki Es-Sumud (Kararlılık) Tugayı, yaptığı açıklamada, kimliği belirsiz militanların Tugay komutanlarından Muhammed Demune’nin başkent Trablus’taki evine dün şafak vaktinde baskın düzenlediklerini ve Demune’yi uykusunda öldürerek, beraberindeki iki kişiyi yaraladıklarını aktardı.

 

Libya’nın batısındaki Misrata kentinin öne çıkan milis gruplarından olan Es-Sumud Tugayı, açıklamasında, saha komutanı olarak nitelediği Demune’nin merhum Muammer Kaddafi rejimini düşüren halk ayaklanmasında oynadığı rolden övgüyle söz etti.

 

Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi ve Libya Destek Misyonu (UNSMIL) Başkanı Jan Kubis, dün Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih ile gerçekleştirdiği toplantıda, Libya’nın birliği, egemenliği ve istikrarının sağlanmasına katkı sunan ulusal ve uluslararası çabaları takdir ettiğini belirterek, siyasi aktörlerin seçim sürecine dair görüşlerini övdü. Kubis ayrıca Seçim Kurulu’nun gelecekte üstleneceği role ve bunun üzerine inşa edilecek ulusal yükümlülüklere dikkati çekti.

 

Kubis ve Sayih arasındaki toplantı, Abdulhamid Dibeybe başkanlığındaki Ulusal Birlik Hükümeti’nin Seçim Kurulu’na Sayih’in yerine başka bir isim atamasına rağmen gerçekleşti. Hükümet Sözcüsü Muhammed Hamude, açıklamasında, “Seçim Kurulu da dahil olmak üzere otorite makamlarında oturanların değiştirilmesi kurumların içindeki işleyişi etkilemeyecek” dedi.

 

Kubis, başka bir toplantıda da Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Muhammed el-Hafi ile bir araya geldi. İki taraf yeni geçiş yönetiminin kendisine havale edilen ve yol haritasına eklenen kazanımları hayata geçirmesinin gerekliliğini vurguladı.

 

 

Libya seçimleri

 

Diğer taraftan, Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri, Kubis ile yaptığı görüşmede, Konsey’in, seçimlerin belirlenen tarihte yani 24 Aralık’ta yapılmasını öncelikleri arasına aldığını vurguladı.

 

Görüşmeye ilişkin aktarılan bilgilere göre, Kubis, yol haritası ve seçimlerin belirlenen tarihte yapılmasının gerekliliği noktasında BM, uluslararası toplum ve Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin aynı görüşte olduğuna işaret etti. Kubis ve Mişri’nin ayrıca Devlet Yüksek Konseyi ile Temsilciler Meclisi’nin Mısır’ın Hurgada kentinde düzenlediği son toplantıda anlaşmaya varması, Devlet Yüksek Konseyi’nin anlaşmada yazılanları onaylayarak Temsilciler Meclisi’ne göndermesi hakkında konuştukları bildirildi.

 

 

Fransa elçiliği yeniden açtı

 

Öte yandan Fransa, dikkat çekici bir adım atarak, 2014’ten bu yana kapalı tuttuğu başkent Trablus’taki Büyükelçiliği’ni yeniden açtı. Fransız Büyükelçi Béatrice Le Fraper du Hellen, Trablus’a ulaşmasının ardından yaptığı açıklamada, ‘Libyalı yetkililer ve Libya halkıyla ilişkileri güçlendirmek için var gücüyle çalışma niyetinde olduğunu’ söyledi.

 

Ulusal Birlik Hükümeti yanlısı Libya Haber Ajansı’nın aktardığına göre, Hellen, açıklamasında, Menfi’nin Paris’te yürüttüğü temaslar kapsamında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüşmesi ve Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Alman ve İtalyan mevkidaşlarıyla birlikte Trablus’a düzenledikleri son ziyaretin, özellikle Akdeniz, Kuzey Afrika ve Sahel Bölgesi güvenliğiyle ilgili meselelerde tarafların fikir birliği içerisinde olduğunun teyit edilmesine imkan tanıdığını söyledi.

 

Hellen, Le Drian’ın Trablus ziyareti sırasında verdiği mesajlara dikkat çekti. Nitekim Le Drian, ziyareti esnasında Avrupa Birliği’nin (AB) Libya’daki yeni hükümetin yanında olduğunu ve ayrıca Libyalıların beklediği demokratik geçişin sürdürülmesinde, Aralık ayında kararlaştırılan seçimlerin yapılmasında ve temel bir mesele olması itibariyle Libya topraklarındaki yabancı savaşçıların ülkeyi terk etmesi de dahil olmak üzere tam bir ateşkesin uygulanmasında hükümeti desteklediğini vurgulamıştı. Hellen, Fransa’nın, kalıcı istikrar, birlik ve egemenliği için Libya’yı destekleme ve koronavirüs salgınıyla mücadelede Libyalıların yanında olma kararlılığını yineledi.