İSTANBUL EVDE, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HİZMETTE

İSTANBULLU EVİNDE KALACAK, İBB HİZMETLERİNİ AKSATMADAN SÜRDÜRECEK

İSTANBUL EVDE, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ  HİZMETTE

İSTANBULLU EVİNDE KALACAK, İBB HİZMETLERİNİ AKSATMADAN SÜRDÜRECEK

Covid-19 pandemisinden dolayı alınan tedbirler kapsamında, 1-2-3 Mayıs tarihlerinde, 30 büyükşehir ve Zonguldak´ta sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üç gün boyunca İstanbullular evlerinde kalırken, İBB´nin birçok birimi ve iştiraki, kentlinin huzuru için 11 binin üzerinde personeli ile hizmetlerine ara vermeden devam ettirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Covid-19 pandemisi tedbirleri kapsamında, 1-2-3 Mayıs tarihlerinde uygulanacak sokağa çıkma yasağı kapsamında, kentlinin ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek. 11 bin 207 personeli ile hizmet verecek olan İBB, ulaşım, su, doğalgaz, ekmek gibi temel ihtiyaçların yanında, sebze meyve hali, yaşlı ve engelli bakımı, cenaze hizmetleri, tıbbi ve katı atıkların bertarafı, mobil sağlığa uygunluk timi, ALO 153, şantiye çalışmaları ile güvenlik hizmetlerini de aralıksız sürdürecek.

GIDA YARDIMI SÜRECEK

İBB´den sosyal yardım alan ve pandemi sebebiyle geçim zorluğu yaşayan ailelere gıda yardım kolisi dağıtımını da  devam ettirecek. İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü´nün 270 personeli, üçer kişilik ekiplerle İstanbul´un her köşesine yardım kolilerini ulaştıracak. İstanbul´un çocukları sütsüz kalmasın diye her gün 100 bin çocuğa dağıtılan süt hizmetini de aksatmayacak. Hal Süt´ün ikişer kişiden oluşan 60 kişilik ekibi mahalle mahalle gezip çocukların beklediği sütleri teslim edecek.

İSTAÇ 4 BİN 666 PERSONELLE HİZMET VERECEK

İstanbul genelinde ana yollar, meydanlar, Marmaray ve metro giriş çıkışları, üst geçit - altgeçitler, otobüs peron durakları, haller ve başta hastaneler olmak üzere çeşitli kamu kurum ve kuruluşları gibi halkın toplu kullanım alanlarında mekanik yıkama, mekanik süpürme ve elle süpürme çalışmaları, İSTAÇ´ın vardiyalı çalışma sistemi ile bin 817 personeli tarafından yapılacak. Tüm bu işler için ise 501 araç kullanılacak. İSTAÇ´ın kent genelinde vereceği tüm hizmetlerde yine vardiyalı 4 bin 666 personel görev yapmış olacak. Üç günlük çalışma ile toplam 1 milyon 631 bin 720 metre  alan (228 futbol sahası) yıkanmış, 11 milyon 474 bin 220 metre kare alan ise mekanik araçlarla süpürülerek temizlenecek.

YIKAMALAR İÇİN ÖNCEDEN PLANLAMA YAPILDI

İSTAÇ, kent genelinde sürdüreceği çalışmaları, belli bir planlama çerçevesinde gerçekleştirilecek. Bu plana göre;  1 Mayıs´ta, Söğütlüçeşme - Beylikdüzü son durak arası, Asya yakasında 7 durak, Avrupa yakasında 37 durak olmak üzere, toplamda 44 metrobüs durağının detaylı yıkama işlemleri 7 araç 14 personel ile gerçekleştirilecek.2 Mayıs´da, İ.B.B. Mezarlıklar Daire Başkanlığı´na bağlı Gasilhane önleri ve çevresi yıkanacak. Bu çerçevede; Avrupa yakasında 9, Asya yakasında 6, toplamda ise 15 gasilhane, 13 araç 26 personel ile yıkanarak temizlenecek.

3 GÜNDE 150 TON ATIK TOPLANACAK

İSTAÇ, 3 gün sürecek sokağa çıkma yasağı süresince, Asya ve Avrupa yakasında karantina yurtları da dâhil olmak üzere yaklaşık 150 ton atığı, vardiyalı çalışacak 211 personel ile toplayıp, 48 personel ile bertaraf edecek. Bu işlemler için 52 araç görev yapacak.

 

ALO 153 GÖREV BAŞINDA

İstanbullunun her konuda yardımın koşan Alo 153 çağrı merkezi de sokağa çıkma yasağının olduğu günlerde kentliye bir telefon kadar uzakta olacak. 521 personelle hizmet verecek olan Alo 153, 24 saat boyunca kentlinin yardımına koşacak. Psikolojik Danışma Hattı´nda da (0 212 449 49 00) 108 psikolog ile 2 psikiyatr, ?Evde Kal? çağrısının ardından sosyal izolasyon yaşayan İstanbulluların kaygı düzeylerini dengelemek, bilgi kirliliği kaynaklı endişelerini gidermek ve psikolojilerini güçlü tutmaları için İstanbullulara destek olacak.

BAŞTACI YAŞLILARIMIZ

İBB Sağlık Daire Başkanlığı´na bağlı olarak faaliyetlerini yürüten Darülaceze, yaş almış misafirlerine 280 çalışanıyla hizmet vermeyi sürdürecek. Darülaceze müdürlüğü, bir süredir uyguladığı yeni çalışma düzeniyle, misafirlerini Covid-19 virüs tehlikesine karşı da koruyor. 380 çalışan, 15´er günlük vardiyalarla çalışarak evlerine gitmiyor ve kurumda ikamet ediyor. Evsiz erkekler için Esenyurt Kıraç, kadın evsiz vatandaşlar için de Ataşehir Kayışdağı Darülaceze Müdürlüğü içerisindeki komplekslerde 20 personel, misafirlerine ev sahipliği yapmaya devam edecek.-HİJYEN ÇALIŞMALARINA DEVAM-

İBB Sağlık Daire Başkanlığı´nın mobil hijyen ekipleri, kamu kurumları ve hastanelerde sürdürdükleri hijyen çalışmalarını sürdürecek. 1 Mayıs hariç 2-3 Mayıs tarihlerinde 72 personellik, 36 Ekip görev yapacak.

KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLIĞI´NDAN 1 MAYIS ETKİNLİĞİ

İBB Kültür Daire Başkanlığı, 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı´nda iki film yayınlayacak.  11.00´de yönetmenliğini Metin Akdemir´in yaptığı kısa film ?Ben Geldim Gidiyorum?,  saat 21.30´da da Kıvanç Sezer´in yönettiği ?Babamın Kanatları? izleyicilerle buluşacak. Her iki film de İBB Kültür Sanat Youtube kanalından izlenebilecek.KÜLTÜR AŞ´nin ?Evden Açıklamalı  Solo Konserler? serisinde de  bu pazar saat 17:00´de Kerem Görsev müzikseverlerle buluşacak. Spor İstanbul´un evlerinde vakit geçirenlerin sağlığını koruyabilmesi ve fiziksel aktiviteyi sürdürmesi için Evde Egzersiz serileri 1 Mayıs´ta da devam edecek.

BAKIM VE ONARIM ÇALIŞMALARI AKSAMAYACAK

İSTON, Hacı Osman Korusu çevre düzenlemesi, Kadıköy Kurbağalıdere Yoğurtçu Parkı Moda arası deniz yapısı ve çevre düzenlemesi,  Atatürk Olimpiyat Stadı çevre düzenlemesi,  Park ve Bahçeler Müdürlüğü´nün yürüttüğü muhtelif çocuk parkları bakım ve onarım projelerindeki çalışmalarını 1-2-3 Mayıs tarihlerinde de sürdürecek.

İSTON´un 438 personel ile yapacağı diğer işler şöyle: 2-3 Mayıs tarihleri arasında; Beylikdüzü ve Avcılar yaya üst geçitleri bakım ve onarımı, 15 Temmuz Otogarı tretuvar düzenlemesi, Göztepe Metro İstasyonu çevre düzenlemesi, Yeni Mahalle Metro İstasyonu, Karadeniz Mahallesi  Metro İstasyonu çevre düzenlemesi, Güngören Kale Center ulaşım trafik düzenlemesi, Hasan Tahsin Caddesi yaya alanı düzenlemesi, Sarıyer Özdereiçi taşduvar inşaatı, Beylikdüzü Cemevi cadde tretuvar düzenlemesi.

İSTON ayrıca, 1-2 Mayıs tarihlerinde Hadımköy ve Tuzla fabrikalarında üretimlerini sürdürecek.İBB iştiraklerinin 1-2-3 Mayıs tarihlerinde vereceği diğer hizmetler şu şekilde:

İETT:  Seferler aksatılmadan devam edecek. İşe gitmek zorunda olan sağlık çalışanları, güvenlik görevlileri ve diğer çalışanlar için İETT sefer planlamalarını güncelledi. 1 Mayıs Cuma günü 493 hatta 11 binden fazla sefer yapılacak. Cumartesi ve Pazar günleri de yine 493 hatta 7 bin civarında sefer gerçekleştirilecek.Metrobüs hattında ise sefer aralıkları sabah işe gidiş ve akşam iş çıkışı saatlerinde 3 dakikada bir, gün içinde 10 dakikada bir şeklinde uygulanacak.