İngiltere: Tüm yetişkinler aşılanmadan aşı ihraç edilmeyecek

Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, dün (Salı) yaptığı açıklamada, İngiltere hükümetinin komşusu İrlanda gibi diğer ülkelere aşı tedariğinde bulunmadan önce tüm yetişkin nüfusunu aşılamaya odaklanacağını belirtti.

İngiltere: Tüm yetişkinler aşılanmadan aşı ihraç edilmeyecek

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, dün (Salı) yaptığı açıklamada, İngiltere hükümetinin komşusu İrlanda gibi diğer ülkelere aşı tedariğinde bulunmadan önce tüm yetişkin nüfusunu aşılamaya odaklanacağını belirtti.

 

Reuters haber ajansının haberine göre, Avrupa'nın en hızlı aşılama kampanyası ile birlikte 30 milyondan fazla İngiliz Kovid-19’a karşı ilk aşı dozunu aldı. Ülke, yetişkin nüfusun tamamının aşılanmasını Temmuz ayı sonuna kadar tamamlamayı hedefliyor.

 

Ancak İngiltere kendisini aşı tedariki konusunda Avrupa Birliği (AB) ile kamuoyu önünde bir tartışmasının içinde buldu. AB’ye üye ülkelerde aşılama kampanyaları çok daha yavaş ilerliyor.

 

Sky News'e konuşan Bakan Kwarteng, "Odak noktamızın İngiltere'yi güvende tutmaya çalışmak olduğunu düşünüyorum. Diğer ülkelerle de iş birliği içinde çalışmak istiyoruz, ancak asıl önceliğimiz aşı kampanyasını tamamlamak” dedi. Aşı kampanyası konusunda diğer Avrupa ülkeleriyle birlikte çalıştıklarını belirten Kwarteng, ortada rekabetçi bir durum olmadığını belirtti.

 

İngiliz Bakan, İngiltere'nin İrlanda'ya yardım edip edemeyeceğiyle ilgili bir soruyu cevaben, "Sağlayabileceğimiz fazla aşı dozları olursa İrlanda ile paylaşabiliriz. Ancak şu anda fazla doz aşı yok ve çok sayıda aşılanması gereken vatandaş var” değerlendirmesinde bulundu.

 

Alman haber ajansı DPA’nın haberine göre Avrupalı ​​bir yetkili dün yaptığı açıklamada, basında çıkan haberlerin aksine, Kovid-19’a karşı aşı tedariği konusunda AB’nin İngiltere ile bir anlaşmaya vardığı iddialarını yalanladı.

 

İngiliz gazetesi The Times, geçtiğimiz cumartesi günü AB ve İngiltere'nin aşılar konusunda bir anlaşmaya varmaya yakın olduğunu bildirmişti. Gazete, AB'nin daha önce tehdit ettiği gibi Pfizer/BioNTech aşısının İngiltere'ye ihracatını yasaklamamayı kabul edeceğini yazdı. Ayrıca İngiltere'nin, Birleşik Krallık'a tahsis edilen Hollanda'daki AstraZeneca aşılarının bazılarını bırakmayı taahhüt edeceğini de belirtti.

 

Avrupalı yetkili, geçtiğimiz hafta resmi olarak onaylanan ve AB'nin aşı tedarikinde dayandığı Hollanda üretim tesisi Halix meselesinin görüşülmediğini söyledi.

 

Yetkili, bir anlaşmanın yakın olup olmadığı sorusuna ise "Anlaşmaya varmaya yakın değiliz. İngiliz medyasında yer alan haberlerin aksine, hafta başında herhangi bir görüşme yapılmadı” cevabını verdi.