HAYATA KÜSMEYİN,
2006 yılında iskeleden denize balıklama atlama sonucu omurilik felci oldum. İki yıl boyunca kendimi eve kapattım. Sonra, okçuluk sporuyla hayata yeniden tutundum. Okçular Vakfı Spor Kulübü´nün lisanslı oyuncusu olarak önce Bedensel Engelliler Okçuluk Açık Hava Türkiye Şampiyonasında birincisi oldum. Ardından, 11-19 Ağustos 2018 tarihleri arasında ÇEKYA´nın Pilsen şehrinde yapılan Avrupa Para Okçuluk Şampiyonasında birinci oldum.
Tarih: 6.10.2018 16:03:22/ 207okunma / 0yorum

HAYATA KÜSMEYİN,

2006 yılında iskeleden denize balıklama atlama sonucu omurilik felci oldum. İki yıl boyunca kendimi eve kapattım. Sonra, okçuluk sporuyla hayata yeniden tutundum. Okçular Vakfı Spor Kulübü´nün lisanslı oyuncusu olarak önce Bedensel Engelliler Okçuluk Açık Hava Türkiye Şampiyonasında birincisi oldum. Ardından, 11-19 Ağustos 2018 tarihleri arasında ÇEKYA´nın Pilsen şehrinde yapılan Avrupa Para Okçuluk Şampiyonasında birinci oldum.

/resimler/2018-10/6/1604561004591.jpg

Azmin adı Bahattin Hekimoğlu... 2006 yılının yaz ayında arkadaşlarıyla beraber Heybeliada´ya gitti. "Hayatımın en güzel yazlarından biriydi çünkü üniversiteye girmeye hak kazanmıştım" diyor Hekimoğlu...

Eğlenmek için gittikleri Heybeliada, kahkahalarla geçen o güzel günün bir daha asla unutulmamasına neden oldu.

Bahattin Hekimoğlu, iskeleden denize balıklama atlamasıyla dibe çakıldı ve boynu kırıldı. Denizden çıkamadığı için boğuldu, kalbi durdu. Hastaneye kaldırılan Hekimoğlu, ameliyata alındı ancak bir daha yürüyemeyecekti.

"Doktorum artık felç olduğumu ve bundan sonra yürüyemeyeceğimi söyledi" diyen Hekimoğlu, sözlerine şöyle devam etti: "İşte bu cümle, benim için yeni bir hayatın başlangıç cümlesiydi."

Kazadan iki yıl sonra "Artık evden dışarı çıkmanın zamanı geldi" diyen Hekimoğlu, şimdilerde Okçular Vakfı Spor Kulübü´nün lisanslı oyuncusu. Bedensel Engelliler Okçuluk Açık Hava Türkiye Şampiyonası´nda Türkiye birincisi oldu. Yakın zamanda Avrupa´daki yarışmalara da katılacak olan Hekimoğlu, "Hedefim ülkemi en iyi şekilde temsil etmek... Bunun için elimden gelenin en iyisini yapmak için var gücümle çalışıyorum" diyor.

/resimler/2018-10/6/1605504286873.jpg

BOYNU KIRILDI, BOĞULDU, KALBİ DURDU

En mutlu günlerinizden birinde talihsiz bir kaza geçirdiniz. Bize hikayenizi anlatır mısınız?        

1989 yılında İstanbul Şişli´de doğdum. 2006 yılında lise eğitimimi tamamladıktan sonra Sakarya Üniversitesi´ni kazandım. Ve o yaz... 2006 yazı... Hayatımın en güzel yazlarından biriydi. Çünkü üniversiteye girmeye hak kazanmıştım. Güzel bir tatili hak etmiştim artık. 9 arkadaş eğlenmek için Heybeliada´ya gitmiştik. Hep beraber gülüyor, eğleniyor, şakalaşıyorduk. Her şey o kadar mükemmeldi ki. Bir an bulunduğumuz iskeleden denize balıklama atladım. Su yeterince derin olmadığı için dibe çakıldım. Oracıkta boynum kırılmış. Suyun içinden çıkamadığım için boğulmuşum ve kalbim durmuş. En büyük şansım bir doktorun da benim gibi orada yüzüyor olmasıydı. Doktor, bana ilk yardım müdahalesinde bulunmuş. Gözümü açtığımda iskelede yatıyordum. Beni apar topar hastaneye kaldırdılar. Pazar günü olması nedeniyle o gün beni ameliyata alamadılar. Ertesi gün ameliyat oldum ve boynumdaki kırık kemiğin yerine platin taktılar. Ve sonra doktorum artık felç olduğumu ve bundan sonra yürüyemeyeceğimi söyledi. İşte bu cümle, benim için yeni bir hayatın başlangıç cümlesiydi.

/resimler/2018-10/6/1606310537671.jpg

"NEDEN BUNCA ZAMAN EVDE OTURMUŞUM"

Yanılmıyorsam 12 yıldır tekerlekli sandalyede yaşıyorsunuz, ama kendinizi eve mahkum etmediniz. İlk iki yıl kendinizi eve kapattınız ama artık kabuğunuzu kırdınız. Okçuluk alanında birinciliğiniz var. Avrupa´ya açılmayı düşünüyorsunuz. Bu anlamda motivasyonunuz ne oldu? Ne zaman bir şeyler yapmaya karar verdiniz?

/resimler/2018-10/6/1609228822319.jpg

Evet, iki yıl boyunca evden çıkamadım. Yeni bir hayata alışma süreci, benim için çok zordu. Ancak, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) ile tanıştıktan sonra hayatım değişti. 2008 yılında Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD)´un akülü tekerlekli sandalye kampanyasından faydalandım. Artık evden dışarı çıkmanın zamanı gelmişti. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği´nin 2013 yılında başlattığı Engelsiz Tasarımcılar – Kırlangıç Projesi kapsamında 12 aylık grafik tasarım alanında mesleki eğitim aldım. Eğitimden sonra dernekte çalışmaya başladım. İnsanlara faydam dokunmaya başladı, engellilere umut olduğumu görmek beni son derece mutlu etmeye başladı. Kendime, ‘neden bunca zaman evde oturmuşum´ dedim. Bu toplumda ben de varım ve bunu en iyi şekilde göstermem gerektiğini düşündüm. Sonra bir spor dalı ile ilgilenip kendimi geliştirmek istedim. Daha sonra sporda başarılı olduğumu görmek motivasyonumu artırdı, bu hayatta hiçbir şey için engel olmadığını insanlara göstermek istedim. Bu aslında, topumda ben de/biz de varım/varız demenin başka bir şekliydi. Malum insanlar bizlere karşı ön yargılı.

Aralık 2016´dan beri Okçular Vakfı Spor Kulübü´nün lisanslı oyuncusuyum. Engellilere uygun mimari yapısı, vermiş olduğu hizmet kalitesiyle tüm sporcularından desteğini esirgemediği için Okçular Vakfı Spor Kulübü´ne canı gönülden teşekkür ederim. Okçuluk, çok keyifli bir spor ve başarılı olmak için elimden geleni yapıyorum. Türkiye 1´incisi oldum ve yakın zamanda Avrupa´daki (ÇEKYA) düzenlenecek olan yarışmalara katılacağım. Hedefim ülkemi en iyi şekilde temsil etmek ve bunun için elimden gelenin en iyisini yapmak için var gücümle çalışıyorum. Bu arada bir teşekkürüm daha olacak, Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, her konuda olduğu gibi spor konusunda da desteğini benden esirgemedi. TOFD Genel Başkanı Ramazan Baş ve dernek çalışanlarına teşekkür ederim.

/resimler/2018-10/6/1607216476159.jpg

"FIRSAT VERİLİRSE ENGELLİLERİN NELER YAPABİLECEĞİNİ HEPİMİZ GÖSTERECEĞİZ"

Sporla ilgilenmek hayatınızı nasıl etkiledi? Hayatınızda neleri değiştirdi? Başkalarına da öneriyor musunuz?

Kesinlikle öneriyorum. Spor sayesinde hayatımda çok şey değişti. Kendimi daha zinde hissediyorum. Kendime daha çok yetebiliyor yatak ve sandalye arası geçişimde daha az yoruluyorum. Sporu bir yaşam biçimi olarak hayatımıza katmamız gerektiğini düşünüyorum. Şu an evinden dışarıya çıkamayan binlerce engelli birey var. Fırsat verilirse engellilerin de neler yapabileceğini hepimiz göreceğiz. Engelliler, toplumda daha çok var olmalı, sanatla sporla ilgilenmeli, meslek edinmeli, topluma fayda sağlamalı. Buradan tüm engellilere sesleniyorum, evinizden dışarı çıkın ve engelleri birer birer aştığınızı göreceksiniz. Tıpkı benim gibi. Umudunuz ve inancınız hiçbir zaman yitirmeyin. Unutmayın ki istemek başarmanın yarısıdır.

/resimler/2018-10/6/1608330227579.jpg

"DERİNLİĞİNİ BİLMEDİĞİNİZ SIĞ SULARA KESİNLİKLE ATLAMAYIN"

Her yıl çok sayıda insan sığ sulara atlayarak tekerlekli sandalyeye mahkum oluyor. Bu konuyla ilgili ne söylemek ve hangi uyarılarda bulunmak istersiniz?

Derinliğini bilmediğiniz sığ sulara kesinlikle atlamayın. Sağlığınız her şeyden önemli. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği, her sene bu konuda kamu spotu hazırlıyor; seminerler ve eğitimler düzenleniyor. Ancak bu çalışmaların desteklenmesi ve sürekliliğinin sağlanması gerekiyor. Bu noktada görev belediyelere düşüyor. Belediyeler deniz kenarlarına uyarı levhaları koymalı, insanları bilinçlendirmeli ve uyarmalı.

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: HAYATA KÜSMEYİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Gör Bir Sezona Kupa ile Başladı.
Gör Bir Sezona Kupa ile Başladı.
Türkiye 2019 Görme Engelliler Satranç Şampiyonasınına katılan Görbir Denizli derneği sporcuları sezona kupa ile başladı.
Taktikler amcadan madalyalar yeğenden
Taktikler amcadan madalyalar yeğenden
Antrenörü olan amcasının verdiği taktiklerle mücadele eden işitme engelli milli karateci Mehmet Ali Sapmaz, aldığı başarılı sonuçlarla takdir topluyor.
ALTIN KIZA AKADEMİK ÖDÜL.
ALTIN KIZA AKADEMİK ÖDÜL.
Boğaziçi Üniversitesi´nden Zübeyde Süpürgeci´ye Sportsmanship Brotherhood ödülü
Mersin Maratonu´na Bağcılarlı sporcular adını yazdırdı
Mersin Maratonu´na Bağcılarlı sporcular adını yazdırdı
Bağcılar Belediyesi Bedensel Engelliler Atletizm takımı sporcuları, 4. Uluslararası Mersin Maratonu´na damga vurdu. Bağcılarlı sporcular tekerlekli sandalye kategorisinde erkeklerde ilk iki dereceyi, kadınlarda ise ilk üç dereceyi elde etti.
Çakmak, milli takıma sert gönderme yaptı
Çakmak, milli takıma sert gönderme yaptı
Ampute kaptanı Osman Çakmak, milli takıma sert gönderme yaptı
KOLLARIMIN OLMAMASI ENGEL DEĞİL
KOLLARIMIN OLMAMASI ENGEL DEĞİL
Para-tekvandocunun azmi, 47 yaşında şampiyonluk getirdi
Görme engelli kardeşler başarıya kulaç atıyor
Görme engelli kardeşler başarıya kulaç atıyor
Gaziantep´te ortaokuldayken bir proje kapsamında yüzmeye başlayan görme engelli milli sporcular Mustafa Aslan ile kardeşi Ahmet Aslan, başarılarıyla dikkati çekiyor.
Bağcılar´lı engelliler başarıya doymuyor.
Bağcılar´lı engelliler başarıya doymuyor.
Bağcılarlı engelliler şaşırtmadı yine şampiyon oldu
Dünya ikincisi Ampute Milli Takımı yurda döndü
Dünya ikincisi Ampute Milli Takımı yurda döndü
Meksika´da yapılan 2018 Ampute Futbol Dünya Kupası´nda 2. olan Türk Milli Takımı Türkiye´ye döndü. Atatürk Havalimanı´ndaki karşılamada Turkcell, ana sponsorluğundaki Ampute Milli Takımı´na, karşılamada 1 milyon liralık çek verdi.
Kendi gibi engelli eşini Avrupa Şampiyonası´na hazırladı
Kendi gibi engelli eşini Avrupa Şampiyonası´na hazırladı
İtalya´da düzenlenecek olan Tekerlekli Sandalye Boccia Bölgesel Açık Uluslararası Turnuvası´nda BC4 kategorisinde Türkiye´yi Bağcılar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü sporcusu Yahya Gürbüzer temsil edecek. Kendi gibi engelli olan eşi Belgin´in internetten şampiyonların maçlarını izleyerek verdiği tüyolarla Türkiye Şampiyonu olan milli sporcu, bu turnuvaya da eşiyle birlikte hazırlandığını söyledi.
Engeli basketbolcular lige galibiyetle başladı
Engeli basketbolcular lige galibiyetle başladı
Bağcılar Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı, 2018-2019 Tekerlekli Sandalye Basketbol Süper Ligi´nin açılış maçında Altınordu Belediyesi´ni 63-60 yendi. Yeni sezona galibiyetle başlangıç yapan sporcuları tebrik eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Bundan sonraki maçlarda da aynı başarının devam edeceğine inanıyorum” dedi.
Engelli basketçiler İzmir´de kampa girdi
Engelli basketçiler İzmir´de kampa girdi
Bağcılar Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Süper Lig´in başlamasına kısa bir süre kala İzmir´de kamp yapıyor. Bağcılarlı sporcular, kamp sırasında düzenlenen Safter Karabağlı Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası´na da katılıyor.
ALTIN KIZLAR COŞKUYLA KARŞILANDI.
ALTIN KIZLAR COŞKUYLA KARŞILANDI.
Almanya´dan 7 madalyayla dönen Altın Kızlar coşkuyla karşılandı
Engelli Milli Atlet  Hamide Doğangün Avrupa Şampiyonu oldu
Engelli Milli Atlet Hamide Doğangün Avrupa Şampiyonu oldu
Berlin 2018 Para Atletizm Avrupa Şampiyonası´nda Türkiye´yi temsil eden Bağcılar Belediyesi Bedensel Engelliler Atletizm milli sporcuları başarıya doymuyor. Şampiyonanın ilk yarışında altın madalya kazanan milli atletlerimizden Hamide Doğangün, T53 kategorisi 400 metre kadınlarda Avrupa şampiyonu olurken diğer sporcumuz Zeynep Acet de ikinci oldu.
Çağrıcı, “Zübeyde verdiği sözü tuttu.”
Çağrıcı, “Zübeyde verdiği sözü tuttu.”
Akdeniz Oyunları şampiyonu Zübeyde Süpürgeci Başkan Çağırıcı´yı ziyaret etti.
Akdeniz oyunlarında Ülkemizi Temsil edecek
Akdeniz oyunlarında Ülkemizi Temsil edecek
Engelli atlet Zübeyde Süpürgeci Akdeniz Oyunları´nda Türkiye´yi temsil edecek
Yılmaz´dan Millilere Cumhuriyet Altını.
Yılmaz´dan Millilere Cumhuriyet Altını.
Başkan Yılmaz, milli sporcuları altınla ödüllendirdi
Engelli atletler 12 altın madalya ile döndü
Engelli atletler 12 altın madalya ile döndü
Antalya´da düzenlenen Bedensel Engelliler Türkiye Atletizm Şampiyonası´nda Bağcılarlı sporcular büyük bir başarıya imza attı. 17 branşta 95 sporcunun katıldığı yarışmada 8 kişiden oluşan Bağcılar Belediyesi Bedensel Engelliler Atletizm takımı 12 altın, 3 gümüş ve 3 bronz madalya kazandı.
Çankayalı sporcular yine rekor kırdı
Çankayalı sporcular yine rekor kırdı
Çankaya Belediyesi Görme Engelliler Spor Kulübü (Çankaya GESK) sporcuları, Birleşik Arap Emirlikleri´nde düzenlenen Dünya Para Atletizm Grand Prix´de önemli başarılara imza attı.
Oğluna hem annelik hem antrenörlük yapıyor
Oğluna hem annelik hem antrenörlük yapıyor
Trafik kazası sonrası felç olan ve yüzme sporu ile yeniden hayata tutunan Fırat, antrenörlüğünü de üstlenen 53 yaşındaki annesi Aynur Arsunar tarafından şampiyonalara hazırlanıyor.
Engelli haltercinin yaşama azmi
Engelli haltercinin yaşama azmi
Doğuştan belden aşağısı tutmayan lise öğrencisi Mehmet Emre Özdemir, okul hayatındaki başarısını halterde altın madalyayla taçlandırmak için aralıksız çalışıyor.
Engellerini potada aştılar
Engellerini potada aştılar
Engellilerin hayatı basketbolla renklendi
HEDEFİ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU.
HEDEFİ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU.
Down sendromlu İrem´in hedefi dünya şampiyonluğu
Down sendromlu Tuğrul´dan Avrupa rekoru
Down sendromlu Tuğrul´dan Avrupa rekoru
Denizlili down sendromlu sporcu Muhammed Tuğrul Şahin, Paris´te düzenlenen Avrupa Açık Yüzme Şampiyonası´nda 200 metre kelebekte 4 dakika 41 saniye 11 saliselik derecesiyle Avrupa rekoru kırdı.
DOLAR
5.2601
EURO
5.9335
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kargalar ötmeye başlayınca bülbüller susar..

Mevlana
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Label

Label
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ