Fransa, Kovid-19 geçirenler için tek doz aşı tavsiye eden ilk ülke

Fransa sağlık yetkilileri dün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile “daha önce enfekte olmuş” kişilere “bir dozdan fazla aşı verilmemesini” tavsiye ederek böyle bir tavsiyede bulunan ilk ülke oldu.

Fransa, Kovid-19 geçirenler için tek doz aşı tavsiye eden ilk ülke

Fransa sağlık yetkilileri dün, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile “daha ​​önce enfekte olmuş” kişilere “bir dozdan fazla aşı verilmemesini” tavsiye ederek böyle bir tavsiyede bulunan ilk ülke oldu.  Fransa Yüksek Sağlık Kurumu, hükümetin onayının beklendiği tavsiyesinde, daha önce koronavirüs ile enfekte olup iyileşen kişilerin “Enfeksiyon sırasında zaten bir bağışıklık geliştirdiğini bu yüzden tek bir dozun yeterli olacağını” belirti.

 

Diğer yandan Sağlık Kurumu, bu kişilerin tek doz aşıyı olmadan önce “enfeksiyondan sonra 3 ay, hatta 6 ay beklenmesinin iyi olacağı” tavsiyesinde bulundu. Kurum “Şu ana kadar hiçbir ülkenin, aşılamadan önce enfekte olmuş kişilere tek doz aşılama yapılması kararı almadığını” belirtti. Son günlerde, bu çözüm ABD’de ve İtalya’da yapılan çeşitli araştırmalarda ele alınırken, henüz diğer bilim adamları tarafından bir değerlendirme yapılmadı.

 

Araştırmaları yürüten uzmanlar, daha önce enfekte olmuş kişilere tek doz aşı verilmesinin, sağlık açısından yararlarının yanı sıra, aşının teminindeki zorluk çerçevesinde aşı dozlarında tasarruf edilmesini sağlayabileceğine dikkat çektiler. Fransız hükümeti genel olarak Yüksek Sağlık Kurumu’nun tavsiyelerini takip ediyor ancak Ocak ayı sonunda, Sağlık Kurumu’nun yayınlamış olduğu tavsiyenin aksine, “Pfizer” aşısının iki dozu arasındaki sürenin arttırılamayacağını belirtmişti.

 

Sağlık yetkilileri, salgın ile mücadelede hassas ve hala uzun bir yol olan aşılama kampanyasında iddialı bir şekilde ilerliyorlar. Ülkede ilk dozu olan kişi sayısı en az 2 milyon 135 bin 333 kişi iken, 535 bin 775 kişi ise ikinci dozları da aldı. Salgının başlangıcından bu yana, Fransa’da 3,4 milyon vaka kaydedildi ancak testlerin geniş çapta bulunmadığı ilk dalga sırasında daha fazla insana enfekte olmuş olabilir.

 

Avrupa Birliği’nde şu anda ruhsat verilmiş olan üç aşı “Pfizer-BioNTech”, “Moderna” ve “AstraZeneca-Oxford” aşılarıdır. Bu aşıların, daha önce koronavirüs ile enfekte olmamış kişilerde tamamen etkili olması için iki doz halinde kullanılması gerekiyor. Avrupa İlaç Ajansı şu anda tek bir doz olarak yapılan “Johnson&Johnson” aşısını inceliyor.