ENGELLİ İSTİHDAMINI ARTIRDIK.
Bakan Selçuk: ""Engelli vatandaşlarımızın istihdamını 10 kat arttırdık"
Tarih: 4.12.2018 09:53:28/ 145okunma / 0yorum

ENGELLİ İSTİHDAMINI ARTIRDIK.

Bakan Selçuk: ""Engelli vatandaşlarımızın istihdamını 10 kat arttırdık"

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yüzde 40 engel oranına sahip kardeşlerimize, kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirdik.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, "Yüzde 40 engel oranına sahip kardeşlerimize, kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirdik. 2002 yılından bu yana engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamı yaklaşık 10 kat artırdık. Memur olarak istihdam edilen engelli sayısı 53 bin 964´e çıktı" dedi.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında ülke ve dünyada çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da "Sosyal İçerme Yaklaşımı ile Engelli Bireylerin Güçlendirilmesi" programına katıldı. Ankara´da bulunan Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi´nde düzenlenen etkinliğe alanında ödüller almış bir çok engelli birey de katıldı. Programda görme engelliler için de betimleme yapıldı, işitme engelliler için de işarete diliyle tercüme yapıldı. Bakan Selçuk´u merkezde kalan down sendromlu Zinnet Kaya isimli bir kız elinde çiçeklerle karşıladı. Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Bakan Selçuk, programda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Engelli bireylere hitap eden Selçuk, sevgi, sabır ve büyük bir özveriyle başarıya giden yolda en zorlu engellerin nasıl aşılacağını gösterdiklerini ifade etti. Bu kapsamda toplumdaki her insanın yaşamını, onurunu ve değerini korumak ve yüceltmek için ´önce insan´ anlayışı ile çeşitli politikalar hayata geçirildiğini kaydeden Selçuk, "Bu anlayış gereği yürüttüğümüz hizmetlerin odağında da, yaşamlarının bir döneminde engellerle karşılaşan kardeşlerimiz ve onların fedakar ve özverili aileleri yer almakta. Engellilere yönelik geliştirdiğimiz politikaların güçlü bir zemin kazanması için başta hukuk, eğitim, istihdam ve bakım hizmetleri olmak üzere son 16 yılda büyük bir değişim gerçekleştirdik. Hükumet olarak engelli haklarını en önemli meselelerinden biri olarak gördük. Engelli kardeşlerimizin potansiyellerini ortaya koyabilecek çalışmalarda ilkleri başaran bizler olduk. 2005 yılında ilk Engelliler Kanunu çıkardık. Böylece bin 500 maddelik engelliler hukukuna kavuşmuş olduk. Engelli kardeşlerimizin özgür bireyler olarak sosyal hayata katılmalarını sağlamayı önemsiyoruz. Bugün engelli kardeşlerimiz eğitime erişebiliyor, sanatla ve sporla uğraşabiliyor ve seyahat ederek yarışmaları turnuvalara katılabiliyorlar. Erişebilir kentler, binalar, okullar, park ve bahçeler inşa ederek engelli kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

"Engelli vatandaşlarımızın istihdamını 10 kat arttırdık"

Bakım ve rehabilitasyon hizmetlerinde özel eğitim desteğinin kapsamını genişletildiğini anımsatan Selçuk, evde bakım hizmetlerinde güçlük çeken ailelere destek verildiğini dile getirdi. Engelli haklarının iyileştirilmesi konusunda atılan her adımla engelli hizmetlerinin yaygınlaştığını ve daha kaliteli hale geldiğini belirten Selçuk, büyükşehir belediyelerinde engelli hizmet birimleri, üniversitelerde engelli öğrenciler danışma ve koordinasyon merkezleri açıldığını söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Engelli Hakları Sözleşmesinin 2009 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın önderliğinde onaylandığını hatırlatan Selçuk, "2010 yılında anayasanın 10. maddesinde yaptığımız değişiklikle engellilere yönelik pozitif ayrımcılığı anayasal güvence altına aldık. Cumhurbaşkanlığı hükumet sisteminde, bakanlık olarak engelli kardeşlerimizin ailelerini bütüncül bir yaklaşımla ele almayı istiyoruz. Engelli kardeşlerimizin ayrımcılığa maruz kalmadan fırsat eşitliğinden yararlanan, eğitim ve istihdam imkanlarıyla üretken olabilen ve bağımsız olarak yaşamlarını sürdürebilen bireyler olarak yaşam sürdürmek istiyoruz. Engellilerimizin çalışma hayatında yer almaları sadece ekonomik değil aynı zamanda psikolojik, sosyolojik ve toplumsal bir karşılığı da bulunmakta. Engelli istihdamına bakıldığında 2002 yılına kadar neredeyse bu konuda hiçbir adım atılmamış. 2002´de tüm kamuda yaklaşık 5 bin 777 kişiye istihdam hakkı tanınmıştı. Bu konuda da önemli bir adım atarak yüzde 40 engel oranına sahip kardeşlerimize, kamu ve özel sektörde kota kapsamında istihdam hakkı getirdik. 2002 yılından bu yana engelli vatandaşlarımızın kamuda istihdamı yaklaşık 10 kat artırdık. Memur olarak istihdam edilen engelli sayısı 53 bin 964´e çıktı. Engellilerimizi dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan Merkezi E-KPSS ile istihdam ediyoruz. Engelli kardeşlerimize bu özel sınav ile adaletli bir şekilde istihdamda fırsat eşitliği tanımaya uğraşıyoruz. Özel sektörde istihdam için de çeşitli tedbir ve teşvikler getirdik. 2002 yılından bu yana İŞKUR aracıyla 380 bin 384 engelli kardeşimizi işe yerleştirdik. Engelli istihdamı konusunda elini taşın altına koymama durumlarında özel sektörden belli bir ceza tutarı tahsil ediyoruz. Bu idari para cezalarını yine sizlere engelli kardeşlerimize, girişimcilerimize 50.000 TL´lik bir hibe olarak geri döndürmeyi amaçlıyoruz. Uygulamanın başladığı 2014 yılından bugüne kadar bin 326 engelli vatandaşımız hibe desteğinden faydalandı" diye belirtti.

"İş yerleri vergileri indirimli ödüyor"

Engelli bireylerin önündeki her türlü engeli kaldırmayı temel amaç olarak benimsediklerini aktaran Selçuk, sağlanan mali teşviklerden de bahsetti. Her bir engelli için korumalı iş yeri işverenlere 600 TL´lik bir ücret teşviki sağlandığını ifade eden Selçuk, ayrıca bu iş yerlerinin gelir ve kurumlar vergisini indirimli ödediğini vurguladı. Selçuk, programın yapıldığı Saray Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi´nde 800 engelliye, 73 yaşam evi ve 6 umut evinde bakım ve rehabilitasyon hizmeti verdiğini söyledi. 2017 yılından beri sürdürülen İş Kulüpleri Projesine de değinen Selçuk, "Kadın, genç, engelli, eski hükümlü ve uzun süreli işsizler gibi özel politika gerektiren bireylerimize yönelik iş ve meslek danışmanlığı hizmeti veriyoruz. Bu hafta boyunca da 32 ilimizde, 37 iş kulübümüzde sadece engelli vatandaşlarımızdan oluşan gruplarımıza hizmet vereceğiz" diye konuştu.

Selçuk, iş kulüplerinin 2020 yılına kadar tüm Türkiye´de yaygınlaştırmayı hedeflediklerinin altını çizdi. Ayrıca 2019 yılı sonuna kadar 2 meslekte 2 modül hazırlanmasını sağlayacaklarını da ekledi, "Mesleki eğitim ve rehabilitasyon modellerini de tekrar gözden geçiriyoruz" bilgisini verdi.

Açılış konuşmasının ardından Engelliler Mehteran Takımı´nın nefes kesen gösterisi oldu. Gösterinin arından Bakan Selçuk başta olmak üzere tüm davetliler Engelliler Mehteran Takımını ayakta alkışladı. Otizmli, down sendromlu, işitme ve görme engelli bireyler başarı hikayelerini anlattı. Youtuber Yunus Emre Polat´ın okuduğu şiir de herkesi etkiledi. Halterci Nazmiye Muratlı Dünya Şampiyonasında elde ettiği birinciliği anlattı. Kollarını kaybeden bir başka engelli ise ağzıyla çizdiği resmi Bakan Selçuk´a hediye etti. Programda sırasıyla sahneye çıkan engelliler Selçuk´a sevgi gösterisi yaşattı. Kimisi sarıldı, kimi öptü, kimi de fotoğraf çekindi. Program sergi gezişiyle son buldu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: ENGELLİ İSTİHDAMINI ARTIRDIK
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Engellileri unutmadılar
Engellileri unutmadılar
Artvin´in Borçka Kaymakamlığı tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Borçka Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Eğitim Merkezinde düzenlenen etkinlikte hem neşe hem de paylaşım vardı.
‘Sessiz Dinleti´ ile seslerini duyurdular
‘Sessiz Dinleti´ ile seslerini duyurdular
Ardahan Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi koordinatörlüğünde, 23 Şubat İlköğretim Okulu tarafından, “ 3 Aralık Dünya Engelliler Günü” kapsamında işaret dili kullanılarak şiir ve şarkı çevirilerinden oluşan “Sessiz Dinleti” adlı program düzenlendi.
Dinar Belediyesinden engelli vatandaşlar onruna yemek
Dinar Belediyesinden engelli vatandaşlar onruna yemek
Afyonkarahisar´ın Dinar Belediyesi, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle engelliler onuruna bir öğle yemeği verdi.
SEVGİYE  ENGEL YOK
SEVGİYE ENGEL YOK
Başkan Bozkurt´un 3 Aralık Dünya Engelliler Günü mesajı
Toplumsal duyarlılıkta sınıfta kaldık.
Toplumsal duyarlılıkta sınıfta kaldık.
Arkadaşlarınızla yemeğe gittiğiniz herhangi bir kafenin girişinin engelli bireylere uygun olup olmadığını daha önce hiç sorguladınız mı? Okuduğunuz okulun girişinin engelli bireye uygun olup olmadığını sorguladınız mı? Bunlar küçük detaylar ama bu küçük detaylar engelli bireylerin sosyal hayatlarını zorlaştırıyor. Engelli kavramının anlamını biliyoruz fakat sadece kavramın anlamını bilmek engelli bireyi anlamak için yeterli değil.
Spor Hayata Bağladı
Spor Hayata Bağladı
Silahlı saldırıda omurilik felci olan engelli Murat, hayata ok atarak tutundu
Bir kazayla değişen hayat
Bir kazayla değişen hayat
İstanbul´da akraba ziyaretine giderken geçirdiği trafik kazası sonucu bacakları felç olan Giresunlu Avni Kertmen yıllar süren depresyonun ardından tanıştığı badmintonda şimdilerde ödüllere doymuyor.
Çocuğunuzun Myopisi ilerliyor mu?
Çocuğunuzun Myopisi ilerliyor mu?
Dr.Ümit Beden, “Myopi bir çoğumuzun hayatını olumsuz etkiliyor ve çocukluk yaşlarında, okul yıllarında başlıyor” dedi.
Engelliler Taksim´den Seslendi: Sokakta Olmak İstiyoruz!
Engelliler Taksim´den Seslendi: Sokakta Olmak İstiyoruz!
Yüzlerce kişi, 3 Aralık Engelliler Günü öncesinde Taksim´de "Yardım değil, hakkımızı istiyoruz" diyerek tüm engellerin kaldırılmasını talep etti.
TÜM DÜNYA BİZİMLE;  YA SİZ?
TÜM DÜNYA BİZİMLE; YA SİZ?
Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği (TOFD) bu yıl Uluslararası Omurga Topluluğu (ISCoS), tarafından 5 Eylül olarak ilan edilen ve ilki bu yıl düzenlenen "Dünya Omurilik Felçlileri Günü" kapsamında farkındalık ve bilinçlendirme etkinlikleri düzenledi.
Engeli, kadın hattatın başarısına engel olmadı
Engeli, kadın hattatın başarısına engel olmadı
Çocukluğunda geçirdiği kaza sonrası sağ elini kullanamayan 62 yaşındaki Aksan, emekli olduktan sonra sol eliyle hat yazmayı öğrenip Kur´an-ı Kerim´i 9 ayda tamamlayarak engellerin azmin önüne geçemeyeceğini gösterdi.
Hayatlarını  engelli kızlarına adadılar.
Hayatlarını engelli kızlarına adadılar.
Kütahya´da, genç yaşta prematüre dünyaya getirdiği kızı, yanlış ilaç tedavisi yüzünden bedensel ve kısmen zihinsel engelli olan, daha sonra eşi tarafından terk edilen anne, mücadelesi ile takdir topluyor.
Gülen´in haber sızdıran bir ekibi hala faaliyette.
Gülen´in haber sızdıran bir ekibi hala faaliyette.
Kaynak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Okumuş: Gülen´in haber sızdıran bir ekibi hala faaliyette
ABD Başkanı Obama: YPG´nin ilerleyişi kaygı verici
ABD Başkanı Obama: YPG´nin ilerleyişi kaygı verici
ABD Başkanı Obama, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesinde, Suriye rejiminin ve YPG´nin son dönemde Suriye´nin kuzeybatısındaki ilerlemesine ilişkin kaygılarını dile getirdi.
Galatasaray turu İtalya´ya bıraktı.
Galatasaray turu İtalya´ya bıraktı.
Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi son 32 turu ilk maçında konuk ettiği İtalya´nın Lazio takımı ile 1-1 berabere kaldı.
Başbakan Yardımcısı Şimşek´ten ´zorunlu trafik sigortası´ açıklaması
Başbakan Yardımcısı Şimşek´ten ´zorunlu trafik sigortası´ açıklaması
Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, zorunlu trafik sigortasına yönelik çalışmaya ilişkin, "Sorunun kökenine iniyoruz. Burada ´primler çok yüksek, zorla aşağı indirelim´ gibi popülist bir yaklaşım yok. Bir bütün olarak bakacağız. Bu adımla birlikte sigorta primlerinin düşeceğine inanıyorum" dedi.
Türkiye ile terör örgütü aynı kefeye kondu
Türkiye ile terör örgütü aynı kefeye kondu
´ABD´nin Türkiye ile terör örgütünü aynı kefeye koymasını hayretle karşıladık´
Analistler Suriye´ye olası kara herekatını değerlendirdi
Analistler Suriye´ye olası kara herekatını değerlendirdi
Körfezli siyasi analist ve yorumcular, Suudi Arabistan ve BAE´nin, Suriye´de DAEŞ´e karşı yapılacak muhtemel kara operasyonuna katılmaya hazır oldukları yönündeki açıklamalarını değerlendirdi.
Türkiye´ye ´sınırlarını aç´ tavsiyesi iki yüzlülüktür
Türkiye´ye ´sınırlarını aç´ tavsiyesi iki yüzlülüktür
Başbakan Davutoğlu, "Türkiye-Suriye sınırı ve yüreğimiz Suriyelilere açıktır. Ama Suriye´deki krizin çözümü için kılını kıpırdatmayanların Türkiye´ye “sınırlarını aç” tavsiyesi iki yüzlülüktür" dedi.
Silahların gölgesinde bin 210 bebek dünyaya geldi.
Silahların gölgesinde bin 210 bebek dünyaya geldi.
Terör örgütü PKK´nın saldırılarının en yoğun yaşandığı illerden Şırnak´ta, silah sesleri altında bin 210 bebek dünyaya gözlerini açtı.
ABD´de kızışan başkanlık yarışında bağışlar artıyor
ABD´de kızışan başkanlık yarışında bağışlar artıyor
ABD´de Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimleri yaklaşırken ön seçimlerle kızışan yarışta aday adaylarının topladığı bağışların da artış gösterdiği görülüyor.
Muğla´da ambulans minibüsle çarpıştı: 4 yaralı
Muğla´da ambulans minibüsle çarpıştı: 4 yaralı
Muğla´nın Menteşe ilçesinde, hasta nakil ambulansıyla minibüsün çarpışması sonucu 4 kişi yaralandı.
Nazlıaka ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu´na sevk edildi
Nazlıaka ihraç talebiyle Yüksek Disiplin Kurulu´na sevk edildi
CHP Parti Meclisi, Meclis´te Atatürk resminin indirildiği iddialarıyla ilgili, Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka´yı "partiden kesin ihraç" istemiyle Yüksek Disiplin Kurulu´na sevk etti.
Türkiye´nin enerji faturası bu yıl da gerileyecek
Türkiye´nin enerji faturası bu yıl da gerileyecek
Türkiye´nin 2015´te bir önceki yıla göre yüzde 31 düşen enerji ithalat faturasının, petrol fiyatlarının düşüşüne ve İran tahkiminin kazanılmasına bağlı olarak gerilemeye devam edeceği belirtildi.
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Evlat kokusu, cennet kokusudur.

Hz. Muhammed
-Kelebekler ayaklarıyla tat alırlar. -Kadınlar erkeklere oranla 2 kat fazla göz kırpar.(Çok yalan söyledikleri için olmasın) -İnsan vücudundaki en güçlü kas dildir. -Gözleri açık tutarak hapşırmak imkansızdır. (Bir rivayete görede gözleri açık hapşırı

İlginç Bilgiler 2
Label

Label
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ