Eğitim Sen: Yüz yüze eğitimde öğrenci ve öğretmen sayısı arttı tedbirler sabit

Eğitim Sen yüz yüze eğitimde okullarda aynı anda bulunacak öğretmen ve öğrenci sayısının artmasına rağmen alınan önlemlerde bir artışın olmadığı ifade etti.

Eğitim Sen: Yüz yüze eğitimde öğrenci ve öğretmen sayısı arttı tedbirler sabit

Eğitim Sen yüz yüze eğitimde okullarda aynı anda bulunacak öğretmen ve öğrenci sayısının artmasına rağmen alınan önlemlerde bir artışın olmadığı ifade etti.

Eğitim Sen tarafından yüz yüze eğitimle ilgili yapılan açıklamada, okullarda yüz yüze eğitimin, bugün itibarıyla genişleyerek devam ettiği belirtilerek:

 

“Okullarda aynı anda bulunacak öğretmen ve öğrenci sayısının artmasına rağmen alınan önlemlerde aynı oranda bir artışın olmadığını maalesef tespit etmek durumundayız. Bu konuda yaşanacak eksiklikleri tespit etmek ve giderilmesi için üzerimize düşeni yapmak bizlerin önündeki en önemli sorumluluk olarak durmaktadır. Eğitim Sen şubeleri, temsilcilikleri, iş yeri temsilcileri ve üyeleri sağlık önlemleri ve eğitim-öğretim faaliyetlerini yakından takip ederek yaşanan tüm sorunları öncelikle kayıt altına alacak, sorumluların bu durumları düzeltmelerini isteyecek ve Genel Merkezimize iletecektir. Tüm eğitim ve bilim emekçilerine çağrımız, yaşanan tüm sorunlarda kendilerine en yakın Eğitim Sen şubesi veya temsilciliğine başvurmalarıdır” denildi.

 

“EK DERSE ÜCRETLERİ ARTIRILMALI”

Uzaktan eğitimle birlikte aynı sınıflarda yüz yüze eğitime geçilmesinin, öğretmenlerin iş yükünü artırdığının altı çizilen açıklamada şöyle denildi:

 

“Bu durum öğretmenlerin neredeyse tüm zamanlarını bilgisayar karşısında geçirmelerine neden olmaktadır.  Yaşanan bu durumun sürdürülebilir olması için mutlaka öğretmenlerin ders yükü ve içeriği seyreltilmelidir. Ancak yapılacak seyreltmenin öğretmenler açısından ekonomik bir kayba da dönüşmemesi gerekir. Salgın koşullarında okullarda yapılan yüz yüze eğitim için ve uzaktan yapılan tüm dersler için ek ders ücretinin artırımlı ödenmesi gerekmektedir.”

 

“6 MİLYON ÖĞRENCİ EBA’YI KULLANAMIYOR”

MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünün, EBA kullanımı ile ilgili paylaştığı sayısal verilere göre, EBA’ya giriş yapan öğrenci sayısının 10,3 milyon olduğu hatırlatılan açıklamada; “Toplam öğrenci sayısı dikkate alındığında neredeyse 6 milyon öğrencinin EBA’yı kullanmadığı görülüyor. Bu sayının devam zorunluluğu ve sınavlarda öğrencilerin tüm kazanımlardan sorumlu olduğu dikkate alındığında yüksek olmadığı açıktır. Asıl sorun ise EBA’yı kullanamayan 6 milyon civarında öğrenci. EBA’yı öğrencilerin yüzde 65’inin cep telefonundan kullanıyor olması ise diğer bir büyük sorun. Cep telefonundan uzaktan eğitime erişimin gerçek anlamda bir erişim olmadığını tespit etmek gerekiyor. Görünen o ki öğrencilerin sadece küçük bir bölümü EBA’yı sağlıklı olarak kullanmaktadır. MEB’in rakamları paylaşım şekli ise sorunların farkında olmadığını veya bunları sorun olarak görmediğini göstermektedir. Uzaktan eğitime tüm öğrencilerin erişiminin sağlanması MEB’in önünde duran en önemli kamusal sorumluluktur” denildi.

“YÜZ YÜZE EĞİTİME BAŞLAMAYAN İDARİ İZİNLİ ÖĞRETMENLER HAK KAYBI YAŞAMAMALI”

60 yaş üzeri ve kronik rahatsızlığı olan öğretmenlerden yüz yüze eğitime başlamak isteyenlerin dilekçe vererek okul yönetimlerine başvurduğu hatırlatılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Ancak başvuru yapmadığı halde okullara çağrılan ve yüz yüze eğitime başlama isteği reddedilen arkadaşlarımızın Genel Merkezimize başvuruları devam ediyor. İdari izinli sayılan öğretmenlerin yüz yüze eğitime başlama veya başlamama kararı öğretmenlerin kendilerine bırakılmalıdır. Yüz yüze eğitime başlamayan idari izinli öğretmenlerin hak kaybı yaşamaması için, arkadaşlarımız uzaktan eğitimde görevlendirilmelidir.”

 

“EYLÜL AYI EK DERS SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ”

Eylül ayı ek ders ödemelerinde yaşanan farklı ücret ödeme sorununun nedeninin MEB’in düzenleyici ve genel kararlar almaması olduğu vurgulanan açıklamada; “Uygulamada yetki kullanan okul, ilçe ve il yöneticilerinin tutumlarından dolayı aynı branş öğretmenlerine aynı saatte derse girmelerine rağmen farklı ücret ödemeleri yapıldı. Özellikle psikolojik danışman ve rehber öğretmenler arasında yaygın olarak farklı ücret ödemesi gerçekleşti. Eğitim Sen bu sorunun çözümü için gerekli girişimlerde bulunacak ve herhangi bir hak kaybı yaşanmaması için düşük ücret alan arkadaşlarımızın okullara başvurması için gerekli hazırlıkları yapacak ve oluşturduğu dilekçe örneğini şubelere gönderecektir” denildi.