Cumhurbaşkanı olamayan bir Cumhurbaşkanı

Lübnan’daki en ünlü 3 cumhurbaşkanı adayı, Raymond Edde, Nassib Lahoud ve Jean Obeid’di. Ancak bu pozisyona ulaşamadılar.

Cumhurbaşkanı olamayan bir Cumhurbaşkanı

Lübnan’daki en ünlü 3 cumhurbaşkanı adayı, Raymond Edde, Nassib Lahoud ve Jean Obeid’di. Ancak bu pozisyona ulaşamadılar. Üçüncü ismin biyografisi, Arap ilişkileri, İslami kimliği, Arap meselelerinde oynadığı diplomatik rol, Dışişleri Bakanı olarak Mısır’dan Suudi Arabistan’a, Suriye’ye, Kuveyt’e ve Irak’a kadar üst düzey dostluklara sahip tüzel kişiliğiyle karakterize edildi.

Semir Ataullah

Lübnanlı gazeteci - yazar

 

Arap Birliği’ndeki dışişleri bakanları konferanslarının birinde Jean Obeid, konuşma yaptı. Prens Suud el-Faysal da ayağa kalkarak şu yorumda bulundu: “Tüm Arapların dışişleri bakanı olmaya layıksınız.” Tıpkı Mısır’daki Kıpti Makram Ubeyd’in Kur’an-ı Kerim’i ezberlemesi ve Sünnet hakkındaki bilgisiyle Müslümanları hayrete düşürmesi gibi, Lübnanlı Maruni Jean Obeid de sanki tecvid yapmaksızın okuyormuş gibi şaşırtıyordu. Onun İslam ve Arabizm ile ilişkisi, metinlerin korunması ile değil, aksine kalplerin korunması, soyun korunması ve bağlılığın derinliği ile bağlantılıydı.

 

Jean Obeid, Lübnanlı politikacıların ikinci nesline mensuptur. Öğretmeni Fuad Şehab, arkadaşı Takieddin el-Solh idi. Yoldaşları, gençliklerini Filistin davasına adayan yenilenmiş ve açık Arap eyleminin öncüleriydi. Gazetecilik yıllarında Araplığa mensup rollerde yer alırken, son olarak Said Feriha döneminde ‘Es-Sayyad’ın yazı işleri müdürü oldu.

 

Cumhurbaşkanlığı yarışına hazırlık için gazeteciliği siyasete, savcılığa ve bakanlığa bıraktı. Sarayın eşiğine yaklaştığı her anda olaylar değişti. Kendisi ise, bu durumun Tanrı’nın bir dileği olduğunu ve hiçbir şeyin onun iradesinin üzerinde olmadığını belirtti.

 

Arkadaşların birbirlerinin evlerinde buluşması, Lübnan’daki gelenek ve göreneklerdendi. Bu gelenek neredeyse yok oldu. Son yıllarda girdiğim tek ev, Jean Obeid’in eviydi. Evinde bir şölen vardı ve evi, torunların, çocukların, dostların ve yol arkadaşlarının bulunduğu bir bayram havasına dönüşmüştü.

 

Uzun zamandır bu kadar üzülmemiştim. Jean Obeid’in erdemleri ve nitelikleri, Lübnan’ı ilgilendiren bir konu. Bana gelince, Lübnan’da kurumaya ve soyu tükenmeye başlayan esprili, iyi ve sezgi sahibi bir dostu kaybettim.

 

Hala Jean Obeid’in bir sonraki dönem cumhurbaşkanlığına geleceğini umut ediyorduk. Bir bahaneyle değil, delil gücüyle çalışan, birçok uzlaşmanın var olduğu sessiz bir Lübnan’a tanık olduğumuzu hayal ediyorduk. O, insanların onurlarını nasıl koruyacağını biliyor, onurlarını nasıl koruyacaklarını bilmeyen veya biliyor olmayı umursayanlar da dahil. Bu, Allah’ın iradesini ve kaderin adilliğini kabul etmek de dahil, ondan öğrendiğimiz çok şey arasında yer alıyor. Onun adaleti, hayatının aydınlık dolu bir yanıydı.