CHP’li Gürer’in soru önergesine Bakan Pakdemirli’den çelişkili yanıt

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine yem desteği yapılmaya başlandığını açıkladı.

CHP’li Gürer’in soru önergesine Bakan Pakdemirli’den çelişkili yanıt

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerine yem desteği yapılmaya başlandığını açıkladı.

Evrensel.net

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarındaki artışlar nedeniyle mağduriyet yaşayan süt üreticileri ve besicilerin sorunlarını, Tarım ve Orman Bakanlığına yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine getirdi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, pandemi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerinin yem maliyetlerinde oluşan artıştan etkilenmelerini önlemek için yem desteği yapılmaya başlandığını açıkladı.

 

KONTROL MEKANİZMASI ÇALIŞIYOR MU?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, soru önergesinde besi ve süt üretiminde kullanılan yem fiyatlarındaki afaki artışa dikkat çekti. Maliyet artışlarının besicileri ve süt üreticilerini büyük ölçüde mağdur ettiğine değinen  Ömer Fethi Gürer bu artışların önlenmesi için devlet kontrol mekanizması kurulup kurulmadığını sordu. Gürer, ayrıca hazır yem için besicilere ve üreticilere kilo başı destekleme yapılıp yapılmayacağının da açıklanmasını istedi.

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, et, süt ve yem piyasasının, güncel olarak takip edildiğini belirtti. Pakdemirli, yetiştiricilerin aleyhine oluşabilecek durumlarda, et ve süt piyasasının düzenlenmesi ve üretimin sürdürülebilirliğinin sağlanması için gerekli müdahalelerin anında yapıldığını ileri sürdü.

 

YEM FİYATLARINDAKİ ARTIŞIN İTİRAFI

Pakdemirli, 10 Temmuz 2020 tarihli Cumhurbaşkanı kararıyla Kovid-19 pandemisi nedeniyle yem tedarikinde zorluk yaşayan küçük kapasiteli hayvancılık işletmelerinin, yem maliyetlerinde oluşan artıştan etkilenmelerini önleyerek üretimde sürdürülebilirliğin ve üretici fiyatlarında istikrarın sağlanması amacıyla, yem desteği yapılmasına karar verildiğini açıkladı.

YEM FİYATLARI BİR YILDA İKİ KATINA ÇIKTI

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise yem fiyatlarının geçen yıla göre neredeyse iki kat arttığına dikkat çekti.  Yem fiyatlarındaki önlenemeyen artışın süt üreticilerini ve besicilerini mağdur ettiğine vurgu yapan Gürer, “Bakan, soru önergemize verdiği yanıtta bir yandan yem piyasasının güncel olarak takip edildiğini ve olumsuz durumda anında müdahale edildiğini belirtirken diğer yandan da maliyetlerdeki artışı itiraf ederek, sürdürebilirliğin önlenmesi amacıyla yem desteği kararı alındığını açıklıyor. Buradan yem piyasasının sürekli olarak kontrol edilmediği, ediliyorsa bile müdahale yapılamadığı ortaya çıkıyor” dedi.

 

AZ MİKTARDA HAYVANI OLAN SÜT ÜRETİCİSİ NE YAPACAK?

Yapılan desteklemelerin yem fiyatlarındaki yüksek artışların yanında cüzi bir miktar olarak kaldığını da ifade eden Gürer, “Diğer yandan desteklemeler 20 büyükbaş hayvan ve 50 küçükbaş hayvanı olana üretici ve besici içini yapılıyor. Ancak ülkemizde 20 başın altında büyük baş ve 50 başın altında küçükbaş hayvanı olan binlerce üretici var. Ne yazık ki onlar bu desteklemelerden de faydalanamıyor. Bir destekleme yapılacaksa eğer, hayvan varlığı ile ilgili kota getirilmeden, tüm üretici ve besicileri kapsayacak şekilde yapılmalıdır” diye konuştu. Gürer, saman, yonca, küspe ve sanayi yeminde sürekli artışın hayvancılık yapanları ciddi zorladığını, bunun olumsuz yansımasının hayvanların kesime verilmesi olacağını, özellikle süt üretiminde sorunlar yaşanabileceğine de dikkat çekti.