BAĞCILAR ENGELLERİNİ AŞIYOR.
Yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettirmeye devam eden Bağcılar Belediyesi 2011 yılında hizmete soktuğu Engelliler Sarayı ile ilçe sınırları içerisinde yaşamlarını idame ettiren engelli ve ailelerine umut oldu. Alış veriş merkezi görünümündeki Engelli merkezinde Ayrıca 25 atölye odası bulunan yapıda; 2 konferans salonu, bir kapalı sinema ve bir çok amaçlı salonun yanı sıra yemek ve pasta atölyesi de bulunmakta. Teknik özellikleri bakımından da engellilere göre dizayn edilen bina da 37 branşta hizmet veriliyor.
Tarih: 16.2.2016 14:14:08/ 2116okunma / 0yorum

/resimler/2016-2/16/1422463605844.jpg

BAĞCILAR ENGELLERİNİ AŞIYOR.

Yaptığı atılımlarla adından sıkça söz ettirmeye devam eden Bağcılar Belediyesi 2011 yılında hizmete soktuğu Engelliler Sarayı ile ilçe sınırları içerisinde yaşamlarını idame ettiren engelli ve ailelerine umut oldu. Alış veriş merkezi görünümündeki Engelli merkezinde Ayrıca 25 atölye odası bulunan yapıda; 2 konferans salonu, bir kapalı sinema ve bir çok amaçlı salonun yanı sıra yemek ve pasta atölyesi de bulunmakta. Teknik özellikleri bakımından da engellilere göre dizayn edilen bina da 37 branşta hizmet veriliyor.

HERŞEY ENGELLİLER İÇİN…

Bağcılar Belediyesi tarafından 2011 yılında yapılan Engelliler Sarayı, Bağcılar´da yaşayan tüm engellilerin sosyal, kültürel, sanatsal, mesleki eğitim ihtiyaçlarına cevap vermek üzere inşa edilmiş.

Bina; 180 araçlık kapalı otopark, geniş fuaye alanları, atölye odaları, sinema/tiyatro salonları gibi birimleri bünyesinde barındırmakta. Ayrıca 25 atölye odası bulunan yapıda; 2 konferans salonu, bir kapalı sinema ve bir çok amaçlı salonun yanı sıra yemek ve pasta atölyesi de bulunmaktadır. Teknik özellikleri bakımından da engellilere göre dizayn edilen binanın atölye kapıları otomatik. Lavabo ve tuvaletler de engelliler için özel olarak düzenlenmiş. Türkiye´de bir ilk olan Engelliler Sarayı´nın zemin katında; hidroterapi havuzu, 2 adet tekstil atölyesi, mantar üretim atölyesi, ahşap oyuncak üretim atölyesi, sergi alanı, görme engelliler yürüyüş parkuru, görme engelliler sınıfı, mağaza satış reyonları ve depolar yer almakta.

Giriş katta kantin ve oyun salonu, öğretmenler odası, el becerisi atölyesi, halı-kilim atölyesi, kadın ve erkek kuaförlük eğitim sınıfı, 2 çok amaçlı genel eğitim sınıfı, bilgisayar odası ve danışma birimi bulunmakta. Müzik ve sanat atölyeleri, psikolojik danışmanlık birimi, idare odaların bulunduğu ikinci katta ise; gündüz bakım evi ve kütüphane yer almakta.

Üçüncü kat; fuaye, sergi salonu, iki seminer salonu, sinema salonu ve çok amaçlı salondan oluşurken teras katta; mutfak ve yemek eğitimi, pasta ve hazır pişirme merkezi, restoran, kapalı oyun salonu bulunmakta.  Açıldığı günden bu güne kadar toplam 7500 engellinin faydalandığı Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı´nda 37 branşta eğitim veriliyor. Engelliler Sarayı´nda bugüne kadar meslek öğrenen 300´e yakın kursiyer iş sahibi olmuş.

Bağcılar Belediyesi tarafından 10 Ekim 2011 tarihinde hizmete açılan Engelliler Sarayı, ilçedeki dezavantajlı grupların eğitim aldığı, rehabilite edildiği ve atölyelerde meslek öğrendiği yer haline geldi. 7500 engelli ve ailesinin yararlandığı bir tesis haline dönüştü.

SABAH VE ÖĞLEN KURSLARI

Merkez çalışmalarını ailelerin istemine göre yönlendiriyor. İsteyen engelli ve ailesine tam gün, ya da sabah ve öğleden sonra hizmet veriyor. Merkez çalışanları burada hizmeti gören çok sayıda aile yakını ve çocuklarının da bu hizmetten yararlanması için ya adres bilgilerini buraya taşıyor yada ikametlerini buraya taşıyorlar. Bu merkezden önce engelli vatandaşlarımız kendilerini toplumdan uzaklaşmış, konuşmayan, çekingen ve sosyal ilişkileri hiç gelişmemiş oluyordu. Bu merkez engelli vatandaşlarımızın sosyalleşmelerini, kendilerine güvenmelerini, bağımsızlaşmayı, arkadaşlığı dolayısı ile birey olduklarının farkına varmalarında önemli bir yapı taşı haline geldi.

Yanı sıra engelli çocuğu ve yakını olan aileler içinde bir nefes alma yeri oldu.

“DÖRT DUVAR ARASINDA YAŞIYORLARDI”

Evlerinden yıllarca dışarı çıkmaya cesaret edemeyen ve sosyal hayatın dışında tutulan engelliler için dünyada çok az benzeri olan Engelliler Sarayı açıldığı günden bugüne kadar atölyeleri, rehabilitasyon merkezi ve diğer önemli hizmetleriyle yoğun ilgi görüyor. Açıldığı günden bu güne kadar toplam 7500 engellinin faydalandığı Merkez´de, 37 branşta kurs veriliyor. Engelliler Sarayı, Marmara, Medipol, Aydın, Kemerburgaz, Maltepe, Fatih, Kastamonu, Bolu Abant İzzet Baysal ve Harward üniversiteleriyle işbirliği yaparak önemli projeleri hayata geçirdi.

DANIŞMANLIK HİZMETLERİ DE VAR

Devam eden projeler kapsamında engellilere yönelik psikolojik, hukuki ve mesleki danışmanlık hizmetleri de veriliyor. Uzmanlar tarafından verilen bu eğitimlerle engellilerin haklarını korumalarının yanı sıra özgüvenlerinin artırılması da amaçlanıyor. Merkezde, engellilerin algı kabiliyetlerini artırmaya yönelik de “duyu-algı eğitimi” veriliyor. Alanında uzman bir fizyoterapist tarafından verilen eğitimler özel materyallerin bir arada yer aldığı beyaz ve siyah algı odalarında gerçekleştiriliyor. Özellikle otistik, mental ve dikkat eksikliği ile hiperaktivite bozukluğu olan engelli bireylere hizmet veriliyor.

Uzman öğretmenler eşliğinde ahşap oyuncak, ayna işleme, aşçılık (ev yemekleri), bayan kuaförü gibi kursların verildiği engelliler sarayında kursiyerlere müzik ve halk oyunları kursları da veriliyor. Aynı zamanda kursiyerlerin rehabilite olduğu merkezde aile ortamında eğitim veriliyor.

 

600 KİŞİ EĞİTİM SONUNDA SERİ KONUŞMAYA BAŞLADI

Konuşma bozuklukları kursu da açıldığı günden bu yana yoğun ilgi görüyor. Toplam 600 kişi eğitim sonucu rahatça seri konuşabilme mutluluğunu yaşadı. Konuşma bozukluğu sebebiyle sosyal hayatta kendilerini ifade edemeyen kursiyerler, kurs sonrası seri konuşma alışkanlığı kazanıyorlar. Konuşma bozukluğu, kekemelik, süratli konuşma, tutuklu ve artikülasyon problemi olanlar psikolog ve eğitmenlerin gözetiminde eğitim görüyor.

 “300´E YAKIN KURSİYER İŞ SAHİBİ OLDU”

Engelliler Sarayı´nın bir benzerinin Avrupa ülkelerinde bile çok az olduğunu ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, engellilerin istihdamına yönelik hazırlanan Engelliler Akademisi Projesi bünyesinde açılan farklı temel eğitim ve meslek edindirme kursuna farklı engel gruplarında engellilerin katıldığını ifade etti. 4´er aylık periyotlarla uygulanan kursların temel amacının mesleki eğitimlerle istihdam olgusunu artırmak ve engellilerin sosyal hayata katılımını sağlamak olduğunu belirten Çağırıcı, “Kurslarımızda işaret dili eğitimi, görme engelli bağımsız hareket eğitimi, ahşap oyuncak üretim eğitimi, tekstil üretim eğitimi, halı-kilim dokuma eğitimi, el becerisi ve montaj atölyesi, kuaförlük eğitimi, çağrı merkezi operatörlüğü eğitimi, bilgisayarlı muhasebe eğitimi ve mantar üretim eğitimi gibi birçok dalda mesleki eğitim veriliyor. Yıllarca evlerinden çıkmaya cesaret edemeyen engelli kardeşlerimizin ve ailelerinin katıldığı bu kurslarımızda mesleki eğitimi veriliyor.”

AMACIMIZ FARKLI OLMADIKLARINI ANLAMALARI!

Engelli bireylerin, günlük hayatta kendilerini farklı görmemeleri için iş yaşamının yanı sıra sosyal ve kültürel çalışmalara da katılım göstermeleri gerekmektedir. Bu düşünceden yola çıkarak hazırladığımız sosyal etkinlik programlarına bir dizi kültürel ve sanatsal etkinliği dahil edilmiştir.

Etkinliklere katılım, projeye kayıt esnasında engellilerin tercihiyle gerçekleştirilmektedir. Engellilerimiz, kültür-sanat faaliyetlerine katılarak hem yeni arkadaşlıklar edinecek hem de daha renkli, keyifli bir hayata kavuşacaklardır.

ETKİNLİKLERLE DOLU BİR YAŞAM!

SANATSAL AKTİVİTELER: Proje kapsamında, engellilerin katılabileceği, ebru, karikatür, yağlı boya resim gibi görsel sanatları içeren etkinlikler yer almaktadır.

MÜZİK, OYUN, HAVUZ-SPOR ETKİNLİKLERİ: Engellilerimiz için özel olarak tasarlanan yüzme havuzunda yüzme dersleri ve hidroterapi hizmeti verilmektedir. Müzik etkinlikleri kapsamında ise; koro, enstrüman çalma, folklor gibi çalışmalar da toplulukla yapılan diğer sosyal aktivitelerimizdir.

 Sosyal yaşama sanat katıyoruz

Toplu faaliyetler kapsamında yer alan Tiyatro Eğitimi,toplu faaliyetlerle, engellilerimize neler yapabileceklerini göstermeyi ve onlara özgüven kazandırmayı amaçlamaktadır. Tiyatro Eğitimi, iletişim kurmaya ve rehabilite etmeye yönelik birçok önemli bir kültür-sanat faaliyetidir.

 

Bağcılar´da kadınlarda kurslara katıla biliyor.

KURSA KATILAN KADINLARA GÜNLÜK 15 TL...

Kursa katılan kadınlara günlük 15 TL...

Bağcılar´da açılan meslek edindirme kursları yoğun ilgi görüyor. Kursa katılan kadınlar, hem meslek öğreniyor hem de günlük 15 TL para alıyor. İki buçuk ay devam eden kursu başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerlerin iş bulması da daha kolay.

Bağcılar Belediyesi´nin İŞKUR´la, ortaklaşa düzenlediği kadınların meslek edinmesine yönelik kurslara yoğun ilgi yaşanıyor. İki buçuk ay devam eden kursların Nisan ayı kayıtları şimdiden doldu.Bağcılar Belediyesi Kadın ve Aile Kültür Sanat Merkezi´nde verilen kurslara katılan kursiyerlere günlük 15 TL ücret veriliyor. Bağcılar´da ikamet ediyor olma şartının arandığı kurslara yoğun talepten dolayı kursiyerler mülakat yapıldıktan sonra kabul ediliyor. Mülakatta, özellikle, kursu tamamladıktan sonra çalışmak isteyen kursiyerler tercih ediliyor.

YAŞLI VE HASTA BAKIMI KURSUNA KATILANLAR HEMEN İŞ BULUYOR

İki buçuk aylık kursu başarılı bir şekilde tamamlayan kursiyerler İŞKUR sertifikası alıyor. Düzenlenen yaşlı ve hasta bakımı, çağrı merkezi operatörlüğü, bilgisayarlı muhasebe, evde bebek bakımı ve aşçılık kurslarına 120 kursiyer devam ediyor. Kursu tamamlayan kursiyerler daha kolay iş bulabiliyor. Özellikle, Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere ilçedeki hastanelerde staj yapabilen hasta ve yaşlı bakımı kursiyerleri, kursun hemen ardından hemen iş bulabiliyor.

Meslek edindirme kursların yoğun ilgi görmesinden memnun olduklarını ifade eden Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, “Kadınlarımızın, hem ekonomik hayata hem de sosyal hayata daha fazla dahil olmalarını istiyoruz. İŞKUR´la ortaklaşa açmış olduğumuz kurslarımızla da bunu hedefliyoruz. Kursu tamamlayan kursiyerlerimizin bir yerlerde çalışmaya başlaması bize mutluluk veriyor” dedi.

Engelliler sarayında faaliyet gösteren kurslar

/resimler/2016-2/16/1428382206512.jpg

BÜRO YÖNETİMİ VE SEKRETERLİK

Büro Yönetimi ve Sekreterlik

Büronun verimli şekilde işlemesini sağlamayı amaçlayan “Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi”ni alan engelliler, bu meslekte kolaylıkla çalışabilmektedir.

Engelliler sekreterlik yapacak

Eğitim süresince engelli katılımcılara; ofis yönetim işlemlerini yürütme, gelen/giden evrak ile dosyalama işlemlerini yürütme, telefon görüşmelerinin yapılması, gelen yazı ve resimlerin yöneticiye ulaştırılması, randevuların ayarlanması, misafirlerin karşılanması ve yönetici için gerekli dokümanları hazırlama eğitimleri verilmektedir. Büronun verimli şekilde işlemesini sağlamayı amaçlayan “Büro Yönetimi ve Sekreterlik Eğitimi”ni alan engelliler, bu meslekte kolaylıkla çalışabilmektedir.

ÇAĞRI MERKEZİ OPERATÖRLÜĞÜ

Çağrı Merkezi Operatörlüğü Eğitimi:

Günümüzde teknolojiyle değişen hizmetler, farklı iş alanları açmaktadır. Çağrı Merkezi

operatörlüğü de bu mesleklerden biridir. Birçok firmada 24 saat hizmet veren çağrı

merkezleri, operatörlere sürekli ihtiyaç duymaktadır.

 

Çağrı Merkezi Operatörlüğü, ürün ve hizmet noktasında bireysel hizmeti ön plana

çıkarmaktadır. Engelliler için de uyumlu ve kolay bir meslek olan “Çağrı Merkezi Operatörlüğü

Eğitimi”, sektördeki ihtiyaç göz önünde bulundurularak verilmektedir.

Verilen eğitim programında; görev halinde iken gelen telefonları doğru cevaplayan, kurumdan

hizmet almaya gelenleri en kısa sürede doğru yerlere yönlendiren, faks ve e-postaları

cevaplayabilen kişiler yetiştirilir.

Eğitim İçeriği: Telefonla iletişim, iletişim süreci ve türleri, beden dili, internet, müşteri

istekleri, kitle ve grup iletişimi, araştırma teknikleri, bilgisayar kullanma, planlı ve etkili yazma,

yazı biçimleme, kelime işlemci, doküman hazırlama, iş planı, problem çözme, belge akışı,

bilgisayarla iletişim, dosyalama sistemi, dosyalama hareketleri, reklam ve tanıtım hizmetleri.

İstihdam Alanları: Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler; şirketlerin halkla ilişkiler,

kurumsal iletişim, müşteri ilişkileri ve tanıtım bölümlerinde, halkla ilişkiler ve tanıtım

ajanslarında, çağrı merkezleri,organizasyon, fuar ve turizm şirketlerinde çalışabilirler

DANIŞMA GÖREVLİSİ EĞİTİMİ

Günümüz koşullarında tüm kurum ve kuruluşların ihtiyacı olan danışma görevlisi; insanların

doğru bilgilerle yönlendirilmesi ve zamandan kazanılması açısından oldukça önemli bir

pozisyon olup engelliler içinde uygun bir meslek dalıdır.

Eğitim İçeriği:

Kendi başına ve belirli bir süre içerisinde, işyerine gelen konukları karşılama, büro

makinelerini kullanarak, büro içi ve dışı iletişimi sağlama, günlük işleri organize etme, belge

akışını takip etme, bilgi ve becerisine sahip kişidir.

İstihdam Alanları:

Küçük veya büyük ölçekli işletmelerde, resmi ve özel kurumlarda, kendi işyerinde vb. yerlerde

çalışabilirler.

Eğitim Süresi: 312 saat

/resimler/2016-2/16/1436066590293.jpg

HALI KİLİM

 

Türk kültüründe önemli yeri olan halı ve kilim sanatı engelli bireylere öğreterek halı ve kilim sanatının canlılığını koruması ve el sanatlarına yönelik farkındalık yaratmak bununla birlikte engelli bireylerin meslek sayibi olmaları maddi gelir elde etmeleri ve yaşam standartlarını yükseltmelerini sağlamak.

Halı Kilim kursu olarak engelli bireylerin sosyal ve çevreye ulaşabilmesi el ve kas becerilerini geliştirip üretken olabilmeleri renk uyumlarını yakalayarak bunu hayattaki koşullara uygulayabilmesi ve ürün elde etmeleri sayesinde kendilerini yararlı bir birey olarak görmelerini sağlamak.

 

BAY BAYAN KUAFÖRLÜĞÜ

Bağcılar bölgesindeki tüm engelli çocuklarımızın ve ailelerinin hayat standartlarında´ ki engelleri kaldırmak, toplum genelinde yaşamış oldukları sıkıntıları, hassasiyetleri kendisini incitmeden beceri ve özgüvenlerini kazandırmak amacımızdır.

Engelli bireylerin özellikle kendi kişisel bakımlarını yapabilmeleri, kendilerinin farkına vararak, vazgeçmişliklerini ortadan kaldırmak, sonrasında becerilerine göre kişisel bakım hizmeti verebilecek seviyeye getirerek istihdamlarını sağlamak amacımızdır.

ENGELLİ GÜNDÜZ BAKIM EVİ

Kurumumuzda bulunan Emgelli Gündüz Bakımevi 3-6 yaş aralığındaki engelli çocuklara hizmet vermektedir. Haftanın 5 günü sabah ve öğlen grubu olarak hizmet veren Gündüz Bakımevi zihinsel, ortapedik, görme, işitme, otistik, gibi engel türlerini kaynaştırarak çocukların sosyal iletişimlerini geliştirme çabası içerisindedir. Engelli çocukların küçük kas, büyük kas gelişimlerini sağlayarak sosyal beceri ve yaşam becerilerini arttırarak hayatlarını bağımsız ve kaliteli bir şekilde görmelerini sağlayacak etkinliklere yer verilmektedir.

/resimler/2016-2/16/1442360504295.jpg

 

/resimler/2016-2/16/1444070041101.jpg

EL BECERİSİ

Kurumumuzda ağır mental çocukların el kaslarını geliştirerek el becerisi kazandırma amaçlı açılmış bir sınıftır. Uzun vadede mental çocuklarımızda el becerisi kazandırarak el kaslarını geliştirirken aynı zamanda günlük ihtiyaçlarını yapabilme ve çocukların bireysel gelişimine katkıda bulunma vizyonu taşır.

Çocuklarımız arkadaş edinme sorumluluk alma paylaşma gibi öz benlik duygularını geliştirir. Sınıfımızda yaptığımız çalışmaların tablo haline gelmesiürünlerin ortaya çıkması çocuklarımızın bireysel başarma duygusuna katkıda bulunuyor.Tüm engelli çocuklarımız El Becerisi sınıfında engel gruplarına göre bireysel dersler almaktadır.

El Becerisi sınıfı bıraşları:

- Ahşap Yakma Sanatı

- Sabun Yapımı

- Atık Malzemelerin Değerlendirilmesi

- Kağıt ve Karton ile çeşitli etkinlikler

- Kumaş Boyama

- Boncuk Çiçek Yapımı

- Sulu Boya, Kuru Boya, Pastel Boya çalışmaları

- Kitre Bebek Yapımı

- Bez Bebek Yapımı

/resimler/2016-2/16/1445572695587.jpg

MANTAR ÜRETİMİ

Mantar Üretim atölyemizde kursiyerlerimize son yıllarda tüketimi sürekli artan kültür mantarı ve istiridye mantarının nasıl yetiştirildiği öğretilmektedir. Kompost hazırlanması,misel (tohum) ekimi,atölyemizin nem oranının ve sıcaklık değerlerinin optimum dengede tutulması,misel oluşum aşaması,örtü toprağının serilmesi,sulama,yabancı ot alımı ve hasat gibi kültürel işlemler uygulamalı ve teorik olarak anlatılmaktadır.

İŞ UĞRAŞI

Bu eğitim proğramında engelli ve yakınlarına boncuk tasarımı,çeşitli ahşap boyama teknikleri;düz ahşap boyama, one strok(tek vuruş), penye tutkal boyama, yalancı sedef çalışması gibi boyama teknikleri, kurdale işin den çiçek yapımı vs. el becerisi kursları verilmektedir.  Aynı zamanda  rehabilite özelliğine sahip olan bu eğitimler sayesinde engelliler evlerinde dahi üretebilecekleri bu ürünleri pazarlaya bilecek hale gelmektedir.

/resimler/2016-2/16/1447224103496.jpg

HALK OYUNLARI

Öğrencilerimizin beden ve ruh salıklarını korumak, topluma yararlı bireyler haline getirmek amacıyla; Ülkemizin örf, adet, gelenek ve görenekleri ile Türk Halk Oyunları´nı bilimsel ve sanatsal ortamlarda yaşatmak, sergilemek ve eğitim vermek öncelikli amacımızdır.

Türk folklörünü ve Türk Halk Kültürünü araştırmak, derlemek ve gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak ; sosyal kültürel hizmet alanlarında öğrenciye yönelik kaynaklarını verimli ve etkin kullanan bilgi ve teknloji ile desteklenmiş, öncü bir eğitim birimi olmaktır.

/resimler/2016-2/16/1448218948407.jpg

AŞÇILIK

Bağcılar´da bulunan merkezde engelliler yemek yapmanın yanı sıra hijyen, işçilik, kompozisyon, sunumu da öğreniyor. 11´inci İstanbul mutfak fuarından madalyalar la dönen öğrenciler aşçılık kursunun bitiminden sonra sertifika sahibi oluyor.

/resimler/2016-2/16/1450084575556.jpg

HAVUZ TERAPİSİ (HİDROTERAPİ)

HİDROTERAPİ NEDİR?

Hidroterapi, hastalıkların ve fonksiyonel kayıpların tedavisinde kullanılan özel bir havuz terapi programıdır. Hidroterapide suyun sağladığı avantajları kullanarak başta kas-iskelet sistemi, kardiyovasküler sistem ve solunum sistemi hastalıkları olmak üzere pek çok kısıtlılık-özürlülük oluşturan durumun spesifik su içi egzersizlerle rehabilite edilmesidir. Amaç, kişinin fonksiyonel durumunu geliştirmek, bağımsızlığını sağlamak ve yaşam kalitesini arttırmaktır.

 

Suyun fiziksel özelliği (kaldırma kuvveti, hidrostatik basınç, direnç ve viskosite vb.) su içi egzersizler için ideal bir ortam oluşturur. Bu fizyolojik özelliğin başında, suyun kaldırma kuvveti gelir. Özellikle travma sonrası ortopedik cerrahi ya da konservatif immobilizasyon yapılan hastalarda, yük bindirmenin istenmediği ancak eklem hareket genişliğinin sağlanması ve kas kuvvetinin arttırılması istenen durumlarda suyun kaldırma kuvveti sayesinde erken rehabilitasyona başlamak mümkün olur. Örneğin; göğüs hizasına kadar suya giren hasta vücut ağırlığının %75´ini kaybettiğinden daha rahat hareket edebilecek, gösterilen egzersizleri daha kolay yapabilecektir. Suda daha az motor fonksiyon gerektiğinden daha kolay kas aktivasyonu sağlanacak, ağrısız veya daha az ağrılı hareket edebilecek, yaralanma ve düşme riski en aza indiğinden mutlu ve korkusuz bir şekilde çalışabilecek , akımdan yararlanıp direncin oranlanabilmesi sağlanacak ve hasta ve fizyolojik olarak rahatlayacaktır.

SU İÇİ EGZERSİZ TEDAVİSİNİN ENDİKASYONLARI

 

Azalmış eklem hareketi, Su dışında fonksiyonel aktivite veya hareket ile ağrı, Denge veya koordinasyon yetersizliği, Azalmış kuvvet, Su dışında ağırlık aktarması kısıtlılığı, Yürüme problemi, Zayıf hareket etme, Su dışı egzersiz ile semptom artması.

HANGİ HASTALIKLARDA HAVUZ TEDAVİSİ KULLANILIR

Osteoaretrit : Ağrıyı azaltır hareket sınırını arttırır ve kasları kuvvetlendirir, Ankilozon spondilit: Deformiteler önlenir extansör kaslar kuvvetlenir mobilizasyon sağlanır vital kapasite artar, Kırıklar: Kısmi ağırlık aktarımı başarı ile sağlanır. Atrofik kaslar kuvvetlenir. Ayakta durma yürüme eğitimi daha kolay verilir.

Nörolojik Hastalıklar

Polinöropati, Gullianbare, Anterior poliomyelit, Musküler distrofiler, Multpl skleroz. Gibi hastalıklarda bilindiği üzere rehabilitasyon sürecini kötü etkileyen çabuk yorulma sorununun çözümlenmesinde yardımcı olur. Çünkü suda yapılan egzersizler hastayı fazla yormaz.

/resimler/2016-2/16/1454392549615.jpg

BAĞCILAR BELEDİYESİ VE İŞKUR İŞ BİRLİĞİ

Bağcılar Belediyesi Kariyer Merkezi ile İŞKUR´un ortaklaşa düzenlediği program kapsamında iş arayanlarla işverenler aynı ortamda buluşuyor. Bağcılar Belediyesi Bağcılar Meydan´daki Engelliler Sarayı´nda belirli tarihlerde düzenlenen toplantılarda tanınmış firmaların İnsan Kaynakları Bölümü yetkilileri önceden kayıtları alınan iş arayanlarla bir araya getiriliyor.

Engellilerin rehabilite edildiği Engelliler Sarayı´nda yine önemli bir proje kapsamında olan iş arayanlarla işverenler bir araya getiriliyor. Personel arayan firmaların İnsan Kaynakları yetkilileri, aralarında engelli kursiyerlerin de bulunduğu iş arayanlarla yüz yüze görüşüyorlar. Önceden kayıtları alınan bu kişiler, yetkililere hangi iş alanında çalışabileceklerini ve sahip oldukları sertifikalarla ilgili bilgi veriyorlar. Gerçekleştirilen görüşme kapsamında firmalar anlaştıkları kişileri işe alıyorlar.

İşsizlerin meslek öğrenmeleri ve iş sahibi olmaları için çalışan Bağcılar Belediyesi, İŞKUR ve KOSGEB ile birlikte projelere imza atıyor. Yeni iş alanı açılması amacıyla Avrupa Birliği (AB) projeleri kapsamında bazı projelerin de hayata geçirildiği ilçede KOSGEB´den sertifika alan kursiyerler de meslek sahibi oluyor.

KASET YAPTI

Engelliler sarayında 2011 yılında itibaren aktivitelere katılan görme engelli Zafer çakmak(27), “Engelleri Aşalım” adlı bir de albüm yaptı. Çakmak ”Burada olmaktan son derece memnunum. Bu imkanlardan yararlanmayan engelli kardeşlerimizin de gelmesi için Bağcılarda kişisel çalışmalarda yapıyorum. Bur da bizler hedeflerimize ulaşıyoruz istiyorum ki evde oturan engelli arkadaşlarımda sosyalleşsin, kendine olan güveni yerine gelsin burada arkadaşlarımızla el birliği ile hedeflerimize ulaşıyoruz. “dedi.

Ebru Topal (21), “Solistlik yapıyorum. Yaklaşık 1,5 yıldır buradaki hizmetlerden yararlanıyorum. Daha önce içime kapanıktım, kimseyle konuşmuyordum, sevdiklerimi kimse ile paylaşamıyordum. Burada paylaşımı öğrendim, arkadaşlığı öğrendim, kendime güvenim geldi. Şimdi sınavlara girip müzik öğretmeni veya konservatuara girmeye hazırlanıyorum.”

Serpil Güney(24),” iki buçuk yıldır buradayım. Buradaki ortam sayesinde sosyalleştim. Saz çalmayı öğrendikçe ilham gelmeye başladı artık şiir yazmaya başladım. Kendi şiir kitabımı yayınlamak istiyorum. Bence buraya engelli arkadaşlarımız gelsin burası sıcak bir ev ortamı gibi, güvenilir bir yer, kimse kimseyi yargılamıyor, arkadaşlıklar, dostluklar çok iyi.”

DÜKKAN AÇACAKLAR

Engelliler sarayında yaklaşık bir yıldır erkek kuaförlüğü eğitimlerine katılan Diren Demircan , Yusuf Yalçın ve Furkan Yaşar “Bağcılar´da aldığımız eğitim sonrası kuaför salonu açmak istiyoruz. Engelliler sarayının açıldığı günden bugüne bir çok aktivitesinde yararlandıklarını belirten kursiyerler artık bize engel yok” dediler.

/resimler/2016-2/16/1457366459216.jpg

/resimler/2016-2/16/1459050211051.jpg

KÜTÜPHANE HİZMETİ

Engelliler sarayında kütüphane hizmetleri de ziyaret edecek olan engellilere hizmet edecek her şey düşünülmüş, Kütüphane de bulunan kitaplar ve yayınlar Elif Nur Biber gibi gönüllüler aracılığı ile görme engelli vatandaşlar için seslendiriliyor. Yanı sıra özel donanımlı bilgisayarlar büyüteçli platformlardan, bilgisayarda göz kırpması ile sayfa değiştirmeye yarayan özel gözlükler´in yanı sıra kitap taranması, montajlanması ve  kabartma yazılımlarda engelli vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş.

Merkezde ki kitapları seslendirmek için K.Çekmece´den geldiğini belirten Elif Nur Biber, ”Bura da yapılan bu hizmete destek olmak için gönüllü olarak geldim. Benim gibi yüzlerce insan burada ki hizmete az da olsa katkı sağlamak için geliyor.”dedi.

 

/resimler/2016-2/16/1501170526081.jpg

SERGİ AÇMAK İSTİYOR

El sanatları eğitimi alan cam kemik hastası Zeynep Türk, “Merkezde çalışmalardan çok mutluyum. Burada yapmış olduğum çalışmaları bir sergide insanların beğenisine sunmak istiyorum. Bur da yapılan çalışmalarda birçok engelli arkadaşım kendini aşmayı başardı. Bu güne kadar evler de dahi kapalı odalarda  saklanıyorduk veya ailelerimiz korunmaya çalışılıyorduk.  Şimdi bu merkez sayesinde kendimize güvenmeyi , arkadaşlığı, paylaşımı ve en önemlisi sosyalleşmeyi öğrendik.” dedi.

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BAĞCILAR ENGELLERİNİ AŞIYOR
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
İstanbul için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
06:34 08:20 13:17 15:37 17:55 19:29
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Sirkenin balı bozması gibi kötü huy da amelleri bozar. Güneşin karı erittiği gibi güzel ahlak da günahları öyle eritir.

Hz.Muhammed
-Global ısınma yükselen deniz seviyesi 2050 yılında shangai ve deniz kıyısındaki Çin şehirlerinde büyük sellere neden olacak.bu sellerde 76 milyon kişi evsiz kalacak. -Üzerinde barkodu olan ilk ürün Wringleys marka sakızdır. -Kereviz yerken harcanan ka

İlginç Bilgiler 3
Label

Label
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ